• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

100 miliardów dolarów w 10 lat. Morawiecki zapowiada wielkie wydawanie

Morawiecki: Targi w Hanowerze to sukces Polski Odtwórz: Morawiecki: Targi w Hanowerze to sukces Polski
Morawiecki: Targi w Hanowerze to sukces Polski "Źródło: tvn24"

Polska w najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, na inwestycje infrastrukturalne wyda ponad 100 miliardów dolarów, czyli ponad 370 miliardów złotych - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Chodzi o wydatki na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę.

- To ogromna szansa dla Polski i chińskich firm, żebyśmy razem kształtowali rzeczywistość gospodarczą między naszymi krajami - powiedział wicepremier Morawiecki, otwierając w czwartek polsko-chińskie Forum Pasa i Szlaku do spraw współpracy infrastrukturalnej.

Wyjaśnił, że chodzi o inwestycje związane z żeglownością rzek, wydatki na autostrady, na kolej, w tym szybką, Centralny Port Komunikacyjny oraz inwestycje energetyczne. Wicepremier dodał, że "zrobimy wszystko, żeby ta współpraca była z obopólną korzyścią".

- Zapraszamy chińskich partnerów. Umożliwiliśmy pierwszych kilka zakupów polskich firm przez chińskie firmy. Jesteśmy jednym z najbardziej otwartych na inwestorów chińskich krajów w Europie. Chcemy tę współpracę poszerzać. Z mojej strony deklaruję, że na zasadzie obustronnych korzyści możemy doprowadzić do pogłębionej współpracy handlowej, inwestycyjnej, infrastrukturalnej i gospodarczej - mówił podczas forum.

W Chińsko-Polskim Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej Pasa i Szlaku wzięli udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskich branż: budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.

Bliższe relacje

Wicepremier Morawiecki przypomniał, że Polska rozbudowała swój terminal w Gdańsku, zdolny do przyjmowania największych kontenerowców na świecie. Wyjaśnił, że stało się tak dzięki inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju w ciągu ostatniego półtora roku. - Możemy zaprosić już największe chińskie statki oceaniczne do Polski (...) żeby z północy Polski na południe Europy(...) komunikacyjny szlak handlowy przebiegał przez Polskę - powiedział.

Morawiecki podkreślił, że forum jest niezwykle ważnym wydarzeniem, które pozwoli pogłębiać coraz lepiej rozwijającą się współpracę między Polską a Chinami. Zwrócił uwagę, że jesteśmy na takim etapie rozwoju naszych gospodarek, żeby na dużo wyższym poziomie niż do tej pory skorzystać z wzajemnej współpracy. - Dzisiaj współpraca polsko-chińska (...) sprowadza się do handlu, eksportu i importu, który jest w proporcji 1:11, mniej więcej. 11 razy więcej importujemy z Chin niż eksportujemy do Chin - powiedział Morawiecki. Dodał, że Polsce zależy, żeby tę współpracę zwiększać.

Wicepremier Morawiecki przypomniał, że Polska nie tylko leży na Szlaku Jedwabnym, ale "my również odbudowujemy teraz połączenia Północ-Południe, co powodowałoby, że przy Jedwabnym Szlaku wchodziłby on nie tylko w serce Europy, gdzie Polska leży (...), ale jednocześnie można by skorzystać z czegoś, co my nazywamy Szlakiem Bursztynowym". - To połączenie Północnej Europy i Południa Europy, Bliskiego Wschodu (...) i Północnej Afryki" - wskazał Morawiecki.

Inwestycje w Polsce

Obecny na forum przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiang podkreślił, że Polska jest "aktywnym uczestnikiem budowy Pasa i Szlaku". Wyraził nadzieję, że oba kraje pogłębią współpracę w zakresie infrastrukturalnym. - Ulepszą markę pociągu Chiny-Europa, będą uczestniczyć w polskich projektach obejmujących modernizację linii kolejowej oraz budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz wspólnie stworzą centrum logistyki, którego wpływy będą promieniowały na Europę Środkowo-Wschodnią, aby nieustannie podnosić poziom połączeń infrastrukturalnych między Chinami a Polską, oraz między Chinami a Europą - zaznaczył Zhang Dejiang.

Dodał, że strona chińska będzie zachęcać "godnych zaufania przedsiębiorców" do udziału w budowie "projektów infrastrukturalnych obejmujących publiczne drogi, koleje, porty, lotnisko, park przemysłowy". - Mam nadzieję, że strona polska udzieli niezbędnego udogodnienia w sprawach przetargów na projekty i zezwolenia na pracę - podkreślił szef chińskiego parlamentu.

Zhang Dejiang przypomniał również, że Polska od 12 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zaś "Chiny stają się największym partnerem handlowym Polski w Azji". - W 2016 roku wartość obrotów handlowych obu krajów wyniosła 17,6 mld dol. Inwestycje niefinansowe Chin w Polsce w wzrosły do 370 mln dol., głównie w takich obszarach jak produkcja maszynowa, czysta energia, biomedycyna, informatyka i telekomunikacja - powiedział Zhang Dejiang. Dodał, że dzięki tej współpracy powstało 15 tys. miejsc pracy.

Podpisane memorandum

Z kolei obecny na forum marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że Polska jest "przywiązana do UE", ale jednocześnie jest otwarta i aktywnie angażuje się w "różne formy współpracy w innych kierunkach". - Mam nadzieję, że nasze parlamenty będą wspierać wszystkie formy aktywności gospodarczej, politycznej, kulturalnej (...) w ramach współpracy bilateralnej polsko-chińskiej i Europy Środkowej z Chinami - mówił.

Wcześniej w czwartek marszałek Sejmu i szef parlamentu Chin Zhang Dejiang spotkali się w Sali Kolumnowej Sejmu. Podpisali memorandum o współpracy między Sejmem RP i Ogólnochińskim Zgromadzeniem Przedstawicieli Ludowych.

W podpisanym memorandum zapisano, że marszałek Kuchciński i przewodniczący Zhang Dejiang podczas spotkania w Warszawie osiągnęli porozumienie dotyczące dalszego umocnienia przyjaznych stosunków oraz współpracy między Sejmem a parlamentem chińskim.

Wizyta chińskiej delegacji w Polsce potrwa do niedzieli. W jej trakcie przewodniczący Dejiang spotkał się już z premier Beatą Szydło; planowane są także spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
grzegorz_krowicki
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
W Polsce panuje ekonomiczny analfabetyzm... zwłaszcza wśród rządzących. Jeżeli tacy ludzie "negocjują" z Chińczykami to strach myśleć o efektach. Niektórzy już zapomnieli jak w praktyce wyglądało budowanie odcinka autostrady przez Chińczyków.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ProcTRAIL
To powiedzcie po ile ostatecznie bedzie cena litra pali , 50-60zl , po tych waszych pomysłach?
Starczy wam nazw na nowe okreslenie podatków jakie chytrze wprowadzacie?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
pis też kiedyś obiecywał 3 miliony mieszkań. Mieszkań jak nie było, tak nie ma, a ponad 10 lat temu jakaś kasa na ten cel się upłynniła w spółkach analitycznych i "swoi" dostali... Teraz też tak będzie...?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
teraja1
Zaraz zaraz jeszcze nie przepchneli w nocy dodatkowego podatku na benzyne .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Olipoli
Mieliśmy już drugą Japonię i Węgry teraz czas na Chiny, co kurde ? rząd czy kabaret ?
ps.
pytanie było retoryczne, oczywiście że kabaret
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane