• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Rewolucja w największym polskim banku. Morawiecki chce dymisji

Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego Odtwórz: Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego
Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego "Źródło: tvn24"

Minister Rozwoju i Finansów, w imieniu Skarbu Państwa chce, by zwołane na 22 czerwca walne zgromadzenie Powszechnej Kasy Oszczędnościowej Bank Polski wymieniło całą radę nadzorczą i zmieniło statut banku - wynika ze środowego komunikatu banku.

Zgłoszony przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego i opublikowany w środę projekty uchwał przewidują odwołanie wszystkich dziewięciu członków rady nadzorczej.

"Z uwagi na fakt, iż Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku zostało zwołane na dzień przypadający przed upływem bieżącej kadencji Rady Nadzorczej, zaistniała potrzeba odwołania wszystkich członków obecnej kadencji, a następnie powołania członków Rady Nadzorczej na nową kadencję" - brzmi uzasadnienie projektu. Jednocześnie szef resortów finansów i rozwoju przedstawił projekt uchwały o powołaniu rady nadzorczej nowej kadencji, ale bez żadnych nazwisk jej członków.

Kolejna uchwała przewiduje zmiany w statucie banku, które - jak zastrzegł PKO BP - wymagają zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Inne zmiany

Uzasadnienie tego projektu stwierdza, że zmiany mają głównie na celu dostosowanie statutu do obowiązujących regulacji, m.in. do ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z grudnia 2016 roku, rozporządzenia Ministra Finansów z marca 2017 roku w sprawie zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej oraz polityki wynagrodzeń.

Ponadto zaproponowano zmiany o charakterze redakcyjnym, doprecyzowującym oraz porządkującym dotychczasowe postanowienia.

Projekt zmian w statucie przewiduje między innymi, że ustalanie zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej należy do kompetencji walnego zgromadzenia. Proponuje się również zapis, stwierdzający, że rada nadzorcza ma od pięciu do 13 członków, i jest zdolna podejmować wszelkie czynności prawne i statutowe, o ile w jej skład wchodzi co najmniej pięciu członków. W przypadku, gdy liczba członków zmniejszy się poniżej pięciu, zarząd niezwłocznie zwołuje walne zgromadzenie w celu uzupełnienia składu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane