• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Ten program "może zmienić życie naszego kraju". Kaczyński wbija łopatę

Kaczyński inauguruje program Mieszkanie plus Odtwórz: Kaczyński inauguruje program Mieszkanie plus
Foto: Wojciech Pacewicz/PAP Foto: Jarosław Kaczyński jako pierwszy wbił łopatę pod nową inwestycję mieszkaniową, inaugurującą program Mieszkanie plus w Białej Podlaskiej | Video: Kaczyński inauguruje program Mieszkanie plus

- Mieszkanie jest warunkiem wolności, ktoś kto nie ma mieszkania własnego lub wynajętego za niewielkie pieniądze nie jest człowiekiem wolnym - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji na temat programu Mieszkanie plus w Białej Podlaskiej. - Program tanich mieszkań może zmienić życie naszego kraju na wiele dekad przed nami - wtórował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jarosław Kaczyński jako pierwszy wbił łopatę pod nową inwestycję mieszkaniową, inaugurującą program Mieszkanie plus w Białej Podlaskiej. Towarzyszyli mu m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Mieszkanie własne, albo mieszkanie wynajęte, ale w sposób pewny i za niewielką cenę, to jest warunek normalnego życia, to jest coś co trzeba określić jako podstawowe prawo człowieka, to jest warunek założenia i dobrego funkcjonowania rodziny, przychodzenia na świat dzieci, to jest można powiedzieć warunek wolności - powiedział podczas uroczystości Kaczyński.

- Ktoś kto nie ma mieszkania i nie ma szans na mieszkanie nie jest człowiekiem wolnym - dodał.

Według prezesa PiS ci, którzy mają ogromne kredyty mieszkaniowe, są "ograniczeni w swojej wolności, bo są zadłużeni".

Mieszkanie plus

Kaczyński podkreślił też, że rozpoczyna się właśnie "wielkie przedsięwzięcie, które planowano już ćwierć wieku temu". Przypomniał, że minister gospodarki przestrzennej i budownictwa w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego Adam Glapiński, reprezentujący w tym rządzie Porozumienie Centrum (kierowane wtedy przez Kaczyńskiego) przygotował w 1991 roku pierwszy program mieszkaniowy dla mniej zarabiających.

Wtedy, jak powiedział prezes PiS, "natrafiliśmy na trudności" i przypomniał, że wyłączono transmisje telewizyjną z debaty sejmowej na ten temat.

- Komuś wyraźnie zależało na tym, by Polacy do takich mieszkań nie mieli dostępu, by można było robić ogromne interesy na niezwykle drogich mieszkaniach, by Polacy musieli zaciągać ogromne kredyty - mówił.

Dodał, że założenia obecnego programu przygotowane zostały też w 2007 roku, gdy był premierem, a ministrem budownictwa krótko Mirosław Barszcz.

- Pan minister w bardzo krótkim czasie wymyślił program i podjęliśmy pierwsze działania, ale wtedy utraciliśmy władzę - przypominał.

Obecnie Barszcz jest prezesem BGK Nieruchomości. Również wziął udział w uroczystości w Białej Podlaskiej.

- Dzisiaj, kiedy tę władze odzyskaliśmy, pan minister już w innej roli ma spełniać zasadnicze zadania, związane z realizacją tego programu - dodał Kaczyński.

Kluczowy program

Tymczasem zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, program tanich mieszkań może zmienić życie naszego kraju na wiele dekad przed nami.

- Ten program jest dla mnie absolutnie kluczowy. Absolutnie najważniejszy. On może zmienić życie naszego kraju na wiele dekad przed nami - powiedział minister rozwoju i finansów.

Jak ocenił, program taniego budownictwa mieszkaniowego jest "wielką, niedokończoną rewolucją".

- Można powiedzieć, niedokończoną rewolucją jeszcze z czasów Solidarności. Bo przecież demokratyzacja, czy równość szans, to jest właśnie danie szansy jak największej, możliwie największej liczbie ludzi w życiu publicznym, w życiu gospodarczym i w życiu społecznym - mówił Morawiecki.

Jego zdaniem, przez ten brak mieszkań ludzie są zmuszani de facto do emigracji zarobkowej, która staje się zbyt często emigracją docelową.

Jak podkreślił, dzięki temu programowi Polaków będzie stać na mieszkania. Jak dodał, rząd Prawa i Sprawiedliwości chce tym programem przełamać "niemożność stworzenia odpowiednich warunków dla życia dla możliwie najszerszych rzesz ludności".

Biała Podlaska jest pierwszym miastem, gdzie ruszy inwestycja, związana z programem Mieszkanie Plus.

Zobacz: Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki o programie Mieszkanie plus (Film z 22.12.2016)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane