• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Nie tylko superlotnisko. Jest pomysł na Centralny Dworzec Kolejowy

Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego Odtwórz: Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego
Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego "Źródło: tvn24"

Równolegle z inwestycją i budową Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin w poniedziałek uczestniczył w konferencji "Nowoczesna infrastruktura szansą na rozwój północnego Mazowsza" w Zakroczymiu (Mazowieckie).

Mówił tam m.in. o tym, że budowa Centralnego Portu Lotniczego nie przekreśla szans rozwojowych lotniska w Modlinie. Należy tylko - jak mówił - zastanowić się, jak włączyć Modlin w "to wielkie przedsięwzięcie cywilizacyjne, jakim jest Centralny Port Lotniczy".

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻE POWSTAĆ CENTRALNY PORT LOTNICZY

Superinwestycja

Wspomniał też, że obok Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy. Dopytywany następnie, "czy z Centralnym Portem Lotniczym powinien powstać równolegle Centralny Dworzec Kolejowy", odpowiedział: "Oczywiście, że tak". - Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połączeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami - argumentował Gowin.

Wicepremier powiedział też, że należy rozważyć możliwość powiązania Centralnego Portu Lotniczego i Centralnego Dworca Kolejowego z Nowym Jedwabnym Szlakiem, dzięki czemu można by stworzyć hub komunikacyjny między Europą Zachodnią a Chinami.

- Widać wyraźnie, że dla rządu chińskiego, a prezydent Chin artykułował to wprost podczas wizyty w Polsce w czerwcu ubiegłego roku, my mamy być takim miejscem, w którym Nowy Jedwabny Szlak ma się kończyć, ale pytanie, co dalej. Pytanie mówiąc krótko jest takie, czy partnerem dla strony chińskiej stanie się na przykład Berlin, z tym nowym budowanym od 20 lat lotniskiem, czy też tym partnerem może być Polska - powiedział Gowin.

- To będzie wymagało wtedy połączenia inwestycji lotniczych z inwestycjami kolejowymi - wyjaśnił.

Lotnisko

Budowa Centralnego Portu Lotniczego w zeszłym tygodniu została pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazywał, że "analizy (...) sprowadzają się do tego, że tu, w tym miejscu, między Warszawą a Łodzią powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse nie tylko obsługiwać loty nazwijmy to lokalne czy regionalne, ale również być wielkim hubem międzynarodowym".

Według Morawieckiego CPL może stać się "współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym". Wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem środków budżetowych, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (52)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Wiatr halny
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MackoWSz
Centralny Postój Taksówek.
Dzięki ulokowaniu w środku Polski, w obszarze o bogatym dostępie do infrastruktury drogowej (A1, A2, S8 i dalej S7) korporacje taksówkarskie będą mogły stworzyć ofertę dla wymagających pasażerów, od Chin po Paryż.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Weobelek25
Wizje...wizje, a gdzie te gotowe plany z teczki Pani Premier ??? A gdzie przygotowanie ??? Liczby, fakty, zyski, straty. Ile za ile ??? a tu drwina i opowiadanie bajek na dobranoc !!! "To by się przydało, tamto by się przydało"....fachowcy na 102 !!!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane