• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Nawałnice nad Polską

Obudowa domu po nawałnicach. "Przepisy będą działały szybciej"

Wiceminister Żuchowski o rozporządzeniu ws. odbudowy po nawałnicach Odtwórz: Wiceminister Żuchowski o rozporządzeniu ws. odbudowy po nawałnicach
Wiceminister Żuchowski o rozporządzeniu ws. odbudowy po nawałnicach "Źródło: TVN24 BiS"

W czwartek opublikowano projekt przepisów, które upraszczają procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku sierpniowych nawałnic. - Przepisy będą działały szybciej i bez zbędnej zwłoki - zapewnił w rozmowie z TVN24 BiS Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Rozporządzenie w sprawie "gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 roku" w czwartek po południu zostało zamieszczone na stronie internetowej resortu spraw wewnętrznych. Dokument wraz z załącznikiem określa 101 gmin, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

Rozporządzenie czeka na podpis szefowej rządu.

Remont i odbudowa domów

Przepisy ułatwią remont i odbudowę domów jednorodzinnych do 1000 metrów sześciennych i do 12 metrów wysokości.

Jak tłumaczy wiceminister infrastruktury, w przypadku takich budynków remont będzie odbywał się bez żadnych procedur. - Dzisiaj musielibyśmy zgłosić do instytucji i czekać 21 dni (...). Przy zastosowaniu szczególnych procedur możemy to zrobić bez żadnych formalności - wskazał gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Zmiany dotyczą również odbudowy zniszczonych budynków. - Jeśli obszar oddziaływania mieści się w granicy działki inwestora, wówczas będzie konieczne wyłącznie zgłoszenie i organ będzie miał 7 dni na odzew - powiedział Tomasz Żuchowski. Obecnie taka procedura trwa do 21 dni. W przypadku pozwolenia na budowę na decyzję organu trzeba zaś czekać nawet do 65 dni.

Kwota odszkodowania, w formie zasiłku celowego, na odbudowę budynków mieszkalnych została podwyższona do 200 tys. zł (dotychczas ta kwota wynosiła do 100 tys. zł), a dla budynków gospodarczych będzie to kwota do 100 tys. zł.

Rozporządzenie będzie ważne przez dwa lata od dnia jego wejścia w życie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane