• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

"Sytuacja na rynku pracy jest dobra, w niektórych miejscach bardzo dobra"

Bezrobocie niskie, ale pensje prawie nie rosną. "3...2...1" Roberta Stanilewicza Odtwórz: Bezrobocie niskie, ale pensje prawie nie rosną. "3...2...1" Roberta Stanilewicza
Bezrobocie niskie, ale pensje prawie nie rosną. "3...2...1" Roberta Stanilewicza "Źródło: TVN24 BiS"

W ocenie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda w kwestii bezrobocia Polska wypada bardzo dobrze na tle państw Unii Europejskiej. - Jesteśmy na siódmym miejscu, jeśli chodzi o stopę bezrobocia- mówił, gdy posłowie PiS Beata Mazurek i Jan Mosiński pytali w czwartek w Sejmie o sytuację na rynku pracy.

Szwed podkreślił, że sytuacja jest najlepsza od 26 lat. Przypomniał, że poziom bezrobocia w kwietniu wyniósł 7,7 proc. To spadek liczby bezrobotnych - mówił wiceminister - o 270 tys. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku oraz spadek o ponad 2 mln w porównaniu z 2003 r.

- Sytuacja na rynku pracy jest dobra, w niektórych miejscach bardzo dobra. Ale są też tereny, gdzie w dalszym ciągu trzeba zwiększyć środki na aktywizację (osób bezrobotnych) i w tym kierunku idą nasze działania - podkreślił.

Szwed zwrócił uwagę, że jedną z najniższych stóp bezrobocia w kwietniu 2017 r. odnotowano w Poznaniu - 2 proc. - Tradycyjnie przykładem, gdzie jest najwyższa stopa bezrobocia, jest miasto Szydłowiec. Tam jest stopa powyżej 20 proc. - powiedział.

Profil: bezrobotny

Wiceminister podkreślił, że ponad 56 proc. bezrobotnych to osoby niemające pracy długotrwale, czyli powyżej 12 miesięcy. - To jest duży odsetek osób, które trudno zaktywizować. Te działania, które podejmujemy w resorcie są nakierowane, aby pomagać tym osobom, które są długotrwale bezrobotne, ale też aby przekazywać środki na te tereny, gdzie bezrobocie jest najwyższe- mówił wiceminister.

Szwed zwrócił uwagę, że z programów aktywizacji bezrobotnych skorzystało w 2016 r. ponad 500 tys. osób. - W tym pierwszym okresie - styczeń, luty, marzec tego roku - ponad 113 tys. W tym zakresie poprawia się też efektywność. Te osoby, które korzystają z tych ofert, w ponad 70 proc. dalej pracują - wyjaśniał wiceminister.

Jak zaznaczył, wśród osób najbardziej narażonych na bezrobocie są głównie młodzi oraz osoby powyżej 50 roku życia. Dodał jednak, że poprawia się sytuacja ludzi młodych na rynku pracy. - W 2013 r. stopa bezrobocia wynosiła wśród nich ponad 27 proc. W 2016 r. mamy 17 proc.- oświadczył. Wiceminister przypomniał, że w Funduszu Pracy są środki na aktywizację młodych Polaków. Chodzi m.in. o staże, bony na zasiedlenie, szkolenia.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane