• rozwiń
  • WIG20 2275.69 -0.47%
  • WIG30 2615.08 -0.54%
  • WIG 58855.62 -0.40%
  • sWIG80 11531.50 -0.68%
  • mWIG40 4017.58 -0.38%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:52

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

500 plus i kumulacja świadczeń. Marczuk: trzeba tę sytuację zbadać

500 plus i kumulacja świadczeń. Marczuk: trzeba tę sytuację zbadać Odtwórz: 500 plus i kumulacja świadczeń. Marczuk: trzeba tę sytuację zbadać
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia ubiegłego roku | Video: 500 plus i kumulacja świadczeń. Marczuk: trzeba tę sytuację zbadać

- Nawet jak pojawi się inflacja, to realna siła nabywcza świadczenia 500 plus wciąż będzie bardzo wysoka - mówi w programie "Bilans" w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem nie można mówić o wpływie 500 plus na dezaktywizację zawodową kobiet. - Natomiast kwestia tego, że jest kumulacja świadczeń, czyli że 500 plus nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń socjalnych, to tutaj trzeba tę sytuację zbadać - podkreśla gość programu "Bilans".

Wiceminister Marczuk choć wskazuje również, że jest za wcześnie, by mówić o "pronatalistycznych efektach programu 500 plus", to zwraca uwagę na wzrost liczby ciąż w minionym roku. - Mamy o 15 tys. ciąż więcej w 2016 roku w porównaniu do 2015 roku - mówi.

Jednocześnie dodaje, że pierwsze przymiarki do oceny efektów dotyczących liczby urodzeń będzie można robić w pierwszym-drugim kwartale tego roku. - Natomiast, żeby odpowiedzialnie oceniać wpływ tego programu, musi minąć co najmniej dwa lata - zastrzega.

Podkreśla jednak, że faktem jest redukcja skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych Polaków. - 70-90-procentowa redukcja skrajnego ubóstwa wśród polskich dzieci to niebywały sukces programu - podkreśla gość Roberta Stanilewicza.

Wiceminister Marczuk wskazuje, że udaje się również realizować cel związany z inwestycjami w kapitał ludzki. - Co do zasady nie mamy marnotrawstwa świadczeń. Na 2,8 mln wydanych decyzji mamy zaledwie 600-800 zamiany ze względu na marnotrawstwo na świadczenia rzeczowe - mówi.

Praca kobiet

Zdaniem przedstawiciela ministerstwa rodziny nie można mówić o tym, że program Rodzina 500 plus prowadzi do dezaktywizacji zawodowej. - Tutaj jest kwestia znaku zapytania, jeżeli chodzi o kumulację świadczeń, to nie jest kwestia samego 500 plus. Sam program działa raczej aktywizująco niż dezaktywizująco, dlatego że ludzie dostają pieniądze, dzięki którym mogą wyjść z domu - tłumaczy.

- Jeżeli mamy medianę zarobków w Polsce na poziomie 2,3 tys. zł brutto, czyli ludzie zarabiają po 1,5 tys. zł, to jak doliczymy do tego, że musimy dojechać do pracy, wynająć opiekunkę albo zapłacić za żłobek (...) to w sytuacji kiedy dostajemy 500 plus, to raczej zachęca do tego, żeby kupić te usługi - dodaje wiceminister Bartosz Marczuk.

- Natomiast kwestia tego, że jest kumulacja świadczeń, czyli że 500 plus nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń socjalnych, to tutaj trzeba tę sytuację zbadać - podkreśla gość programu "Bilans".

Wysokość świadczenia 500 plus

Nie należy spodziewać się także zmian w wysokości wypłacanych świadczeń, mimo prognozowanej inflacji.

- Świadczenie 500 plus w porównaniu do parytetu siły nabywczej, jaki mamy w Polsce i do tego, ile wypłacają kraje na Zachodzie jest świadczeniem wysokim. Niemcy płacą 190 euro (...) natomiast jak spoglądamy na Europę, to są świadczenia porównywalne do polskiego - wskazuje Marczuk.

Jak dodaje, "nawet jak pojawi się inflacja, to realna siła nabywcza tego świadczenia wciąż będzie bardzo wysoka".

 

Zobacz całą rozmowę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
PL2016
Zanika klasa średnia która finansuje całe rozdawnictwo rządzących. Najbogatsi nie płacą w ogóle podatków w Polsce. Czekam na moment gdy pieniędzy w budżecie zabraknie i zobaczymy co wtedy rządzący wymyślą, mówienie o tym że to wina poprzedniej ekipy rządzącej, nie zadowoli społeczeństwa które zechce rewolucji.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
krisel
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane