• rozwiń

"Głębokie zmiany" w inwestycjach drogowych. Wiceminister chwali się efektami

Andrzej Adamczyk o koszcie budowy autostrad w Polsce Odtwórz: Andrzej Adamczyk o koszcie budowy autostrad w Polsce
Andrzej Adamczyk o koszcie budowy autostrad w Polsce "Źródło: TVN24 BiS"

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit przekonywał we wtorek w Kielcach, iż rozmowy z przedstawicielami branży drogowej, pozwoliły na wprowadzenie zmian legislacyjnych, usprawniających inwestycje. Jako przykład podał nowe zasady umowy między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcami prac.

O współpracy resortu, z przedstawicielami instytucji i stowarzyszeń budownictwa drogowego oraz przedsiębiorcami tej branży, Szmit mówił podczas konferencji zorganizowanej na XXIII Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego "Autostrada - Polska" w Targach Kielce.

Szmit ocenił, że swoją rolę znakomicie spełniła powołana przez ministra Andrzeja Adamczyka Rada Ekspertów, w skład której wchodzą m. in. zarządcy dróg publicznych, przedstawiciele organizacji branżowych, reprezentanci strony społecznej. - Chcemy, aby dalej funkcjonowała, wzmocniona w jeszcze silniejszych strukturach - podkreślił wiceminister.

Jakie efekty

Dodał, że jednym z efektów dialogu są "głębokie zmiany" we wzorze umowy między wykonawcami, a inwestorem - Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. - Mam nadzieję, że te pierwsze umowy, które będą podpisane już na nowych zasadach - dotyczące drogi ekspresowej S61 - spełnią swoje zadanie, że będzie znacznie mniej sporów i znacznie więcej spokojnego, normalnego budowania - ocenił Szmit.

- Dialog jest fundamentem naszej współpracy, od półtora roku budujemy nowy sposób rozmowy z branżą, na kilku płaszczyznach - podkreślił Szmit.

Jak analizował wiceminister, w dziedzinie legislacji wprowadzono kilka rozwiązań, o które dawno wnioskowała branża. - To przede wszystkim dotyczy zmiany prawa zamówień publicznych, ale też i możliwości współfinansowania budownictwa drogowego przez samorządy, możliwości wydawania przez resort wytycznych, które ułatwią projektowanie i realizację inwestycji - wyliczał Szmit.

Według Szmita, bardzo ważne będzie uregulowanie relacji z podwykonawcami inwestycji i szukanie dla nich wsparcia. - Udało nam się ten tak drastyczny w ostatnich latach problem załagodzić, ale widzimy, że musimy pójść dalej i tę instytucję podwykonawcy zrównoważyć z generalnym wykonawcą (…) Są pewne pomysły, aby w sposób instytucjonalny wprowadzić uregulowania, które pozwolą, by proces budowlany przebiegał sprawnie (…) - dodał.

Optymalizacja kosztów

W opinii wiceministra "udaną częścią" rozmowy z branżą jest optymalizacja kosztów inwestycji. Szmit przypomniał też, że trwają regulacje dotyczące zasad budowy przejść dla zwierząt przy trasach, by inwestowano w nie „racjonalnie" - na ten temat planowane są rozmowy z resortem środowiska. - Chodzi o to, żebyśmy wypracowali takie rozwiązania, które będą chroniły przyrodę i kierowców, ale będą to koszty zdecydowanie usprawiedliwione - argumentował Szmit.

Dodał, że uregulowania wymagają też sprawy badań archeologicznych prowadzonych przy okazji inwestycji - kwestia sytuacji, gdy prace archeologów przedłużają budowę, będzie wymagała rozmów z resortem kultury.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane