• rozwiń

Temat: Rodzina 500 plus

Zmniejsza się przestrzeń ubóstwa w Polsce. Wiceminister podsumowuje 500 plus

Jak dostać 500 zł na dziecko? Paweł Blajer odpowiada Odtwórz: Jak dostać 500 zł na dziecko? Paweł Blajer odpowiada
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia 2016 roku | Video: Jak dostać 500 zł na dziecko? Paweł Blajer odpowiada

Główne założenia programu 500 plus - czyli 500 zł na dziecko, na pierwsze z kryterium dochodowym, na drugie bez tego kryterium - pozostaną bez zmian - zapowiedział w czwartek we Wrocławiu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Wiceminister spotkał się w czwartek z wojewodą dolnośląskim Pawłem Hreniakiem, aby posumować dotychczasową realizację programu 500 plus w regionie.

- Podsumowując ten program po 10 miesiącach działania, zawsze pytamy o trzy podstawowe cele: pronatalistyczny, inwestycje w rodzinę i redukcję ubóstwa wśród dzieci - mówił Marczuk, wskazując, że w każdym z tych obszarów udało się zanotować pozytywne zmiany.

Efekty programu

Wiceminister podkreślił, że najbardziej spektakularne zmiany widać w kwestii redukcji ubóstwa wśród dzieci. - Według niezależnego raportu to ubóstwo dzięki programowi 500 plus mogło spaść nawet od 77 do 94 procent - mówił Marczuk.

Zdaniem wiceministra również w obszarze inwestycji w rodzinę program 500 plus przynosi pozytywne efekty. - Mówiono, że te pieniądze mogą być marnotrawione, te obawy się nie sprawdziły. Przypomnę, że jeżeli samorząd ma informacje, że pieniądze z 500 plus są marnotrawione, może zdecydować o wypłacie tego świadczenia w formie rzeczowej. Takich przypadków w skali całego kraju jest zaledwie około tysiąca - mówił.

Marczuk podkreślił, że pozytywna ocena realizacji programu 500 plus utwierdza w przekonaniu, że jego podstawowe założenia powinny pozostać bez zmian. - Kotwica programu 500 plus, czyli 500 zł na dziecko - na pierwsze z kryterium dochodowym, na drugie bez tego kryterium - powinna pozostać bez zmian - ocenił.

500 plus na Dolnym Śląsku

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował, że w regionie do tej pory z programu 500 plus wypłacono niemal 1,2 mld zł. Pieniądze przekazano na 236 tys. dzieci, to 49 proc. wszystkich mieszkających na Dolnym Śląsku dzieci.

W ostatnich tygodniach minister rodziny Elżbieta Rafalska oraz wiceministrowie z jej resortu spotykają się z samorządowcami z całego kraju, przed przedstawieniem Radzie Ministrów dokumentu będącego przeglądem systemu wsparcia rodzin. Dokument ten ma zostać opracowany przed upływem roku od wprowadzenia programu Rodzina 500 plus, czyli do końca marca.

 

Kobiety mniej pracują przez 500 plus? "Debata Młodych" w TVN24 BiS (24.02.2017):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane