• rozwiń

Co piąty pendolino ma Wi-Fi. "Sukcesywnie wyjeżdżają kolejne składy"

Inauguracyjny przejazd pendolino z wi-fi Odtwórz: Inauguracyjny przejazd pendolino z wi-fi
Inauguracyjny przejazd pendolino z wi-fi "Źródło: tvn24"

Cztery pendolino mają obecnie zainstalowane Wi-Fi - wynika z informacji PKP Intercity. Usługa, na którą pasażerowie musieli czekać kilka lat, wedle deklaracji spółki cieszy się popularnością, a rekordzista podczas pięciogodzinnej sesji pozyskał ponad 7 gigabajtów danych.

Pierwsze pendolino z Wi-Fi pojawiło się na torach w ostatnich dniach grudnia 2018 roku - po czterech latach od momentu, gdy pociąg produkowany przez Alstom po raz pierwszy przewiózł pasażerów w Polsce.

Jak informuje PKP Intercity, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy użytkownicy pobierali średnio 72 GB danych dziennie. W styczniu i lutym z bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do internetu w pociągach pendolino skorzystało ponad 17,5 tys. pasażerów, a w samym lutym było to około 540 osób dziennie.

Rekordzista podczas blisko pięciogodzinnej sesji pozyskał ponad 7 GB danych.

Cztery na dwadzieścia

Z informacji PKP Intercity wynika, że dostęp do bezprzewodowego internetu jest obecnie zapewniony w czterech z dwudziestu zakupionych pociągów pendolino. Pojazdy są oznaczone wewnątrz piktogramami informującymi o dostępności bezprzewodowego internetu.

"Sukcesywnie na tory wyjeżdżają kolejne składy pendolino wyposażone w bezprzewodowy internet. Już w czerwcu połowa składów obsługujących połączenia kategorii EIP (Express InterCity Premium) będzie posiadać darmowe Wi-Fi" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Na listopad tego roku zaplanowano zakończenie montażu Wi-Fi we wszystkich składach. Koszt montażu instalacji i jej konserwacja oraz utrzymanie przez pięć lat to 31,7 mln zł.

Nie wiadomo, czy jest Wi-Fi

Mocno opóźniona instalacja Wi-Fi w pendolino to nie jedyny problem pasażerów. Kilka tygodni temu prasa informowała, że klienci PKP Intercity kupując bilet z wyprzedzeniem nie wiedzą, czy będą mogli skorzystać z darmowego internetu.

Spółka tłumaczyła wówczas, że decyzje, na których trasach pojadą pociągi z Wi-Fi, podejmowane są w trybie codziennym.

Łatwiej o bezprzewodowy internet było w pociągach innego producenta. Z informacji PKP Intercity podawanych w grudniu wynikało, sieć Wi-Fi była dostępna w 20 składach DART i 20 FLIRT - zostały one wyprodukowane przez bydgoską Pesę.

Trzeci przewoźnik w Polsce

Jak wynika ze statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, w 2018 roku z PKP Intercity skorzystało 14,87 procent wszystkich pasażerów kolei.

Najwięcej, bo 26,17 procent pasażerów korzystało z usług Przewozów Regionalnych, a 19,24 procent - z Kolei Mazowieckich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane