• rozwiń

Temat: Podatki

Weselne imprezy na celowniku fiskusa. Setki wezwań do nowożeńców

Skiba o uszczelnianiu podatków Odtwórz: Skiba o uszczelnianiu podatków
Skiba o uszczelnianiu podatków "Źródło: TVN24 BiS"

Ile kosztowało weselne przyjęcie, jakie było wynagrodzenie zespołu muzycznego, czy impreza była filmowana? Tego typu pytania zostały zawarte w ponad pół tysiąca wezwaniach, jakie do nowożeńców wystosowali urzędnicy skarbowi. To "forma weryfikacji prawidłowości stosowania przepisów prawa podatkowego" - tłumaczy zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski w odpowiedzi na interpelację posła Kukiz'15.

"Opinia publiczna co kilka miesięcy dowiaduje się o przypadkach wysyłania przez urzędy skarbowe pism do nowożeńców" - zauważył w interpelacji skierowanej do minister finansów Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

Wicemarszałek Sejmu zwracał uwagę, że chodzi o pytania dotyczące między innymi podania listy gości weselnych wraz z adresami, kiedy i w jakiej sali odbywała się impreza, ile kosztowała usługa kelnerów, a także jakie było wynagrodzenie zespołu.

"Urzędy domagają się także przedstawienia pokwitowań wypłat, rachunków i faktur. Wezwania urzędów skarbowych dotyczą często wesel organizowanych kilka lat wcześniej. Termin odpowiedzi na pismo wynosi często tylko 7 dni, zaś brak odpowiedzi grozi karami" - dodał.

W związku z tym, poseł Tyszka zapytał jaka jest skala wezwań kierowanych do nowożeńców oraz czy pisma, to jedyna droga, w której urzędy mogą zdobyć potrzebne informacje.

Nowożeńcy pod lupą fiskusa

Z odpowiedzi udzielonej z upoważnienia ministra finansów przez zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego wynika, że łącznie skierowano do nowożeńców 585 wezwań. Są to dane przekazane przez cztery z szesnastu izby administracji skarbowej. Nie wiadomo jednak, z których regionów.

"Kontrole podatkowe i czynności sprawdzające prowadzone przez urzędy skarbowe stanowią formę weryfikacji prawidłowości stosowania przepisów prawa podatkowego" - podkreślił. Jak dodał, "wezwania mają na celu wyjaśnienie sprawy".

Podsekretarz stanu w MF poinformował, że "wezwania skierowano do nowożeńców w związku z prowadzonymi działaniami w stosunku do: właścicieli sali weselnej, zespołu muzycznego, członka zespołu muzycznego, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatnika świadczącego usługi obsługi muzycznej imprez".

Z informacji udzielonych przez wiceszefa KAS wynika, że podjęto czynności sprawdzające w zakresie nieujawnionych źródeł dochodu w jednym przypadku. Powodem było powołanie się przez małżonków na przychody z prezentów ślubnych jako pokrycie wydatków.

Ponadto - jak wynika z odpowiedzi na interpelację - prowadzono jedno postępowanie podatkowe wobec podatnika, który wskazał jako źródło pokrycia wydatków na zakup środków trwałych, przychody z prezentów ślubnych z wesela w Armenii.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ WICESZEFA KAS

Kontrole skarbówki

Jednocześnie Paweł Cybulski zapewnił, że "dokładane są wszelkie starania, aby działania podejmowane przez urzędników, były efektywne, a jednocześnie jak najmniej uciążliwe dla podatników". Dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej otrzymali także pismo w tej sprawie.

W wystąpieniu przypomniane zostało, że "niedopuszczalne są sytuacje, w których dochodzi do złamania zasad poprzez nadużywanie swoich kompetencji, czy nadmierne wkraczanie w sferę prywatną. Wskazano, też, aby czynności podejmowane przez urzędników były proporcjonalne do poziomu ryzyka i skali potencjalnych nieprawidłowości, a także, aby były jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (23)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
oset
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Ja bym skierował pozew cywilny o nękanie :D. To tak jakby każdego klienta restauracji pytali za każdym razem jak coś zje ile to kosztowało i czy dostał paragon :D. Albo pytać dziadka, czy był przy narodzinach dziecka córki siostry teścia wnuka kuzynki... :D
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane