• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Górnicza spółka Węglokoks Kraj zakończyła 2015 r. dodatnim wynikiem

Górnicza spółka Węglokoks Kraj zakończyła 2015 r. dodatnim wynikiem
Foto: Shutterstock Foto: Górnicza spółka Węglokoks Kraj zakończyła 2015 r. dodatnim wynikiem

Spółka Węglokoks Kraj, która w ub. roku przejęła od Kompanii Węglowej dwie kopalnie, zamknęła miniony rok na plusie – wynika ze wstępnych, szacunkowych danych firmy.

Kopalnie, które od momentu włączenia do grupy Węglokoksu wydobyły łącznie ponad 1,3 mln ton węgla, zostały formalnie połączone w jeden podmiot.

Trzy kopalnie

Chodzi o kopalnie Piekary w Piekarach Śląskich i Bobrek w Bytomiu. Obecnie jest to jeden zakład – tzw. kopalnia dwuruchowa. Węglokoks chce w tym roku zainwestować w kopalnię. Jedną z jej specjalności ma być paczkowany węgiel dla indywidualnych odbiorców, tzw. ekogroszek, stosowany do ogrzewania domów czy jednostek komunalnych, a także tzw. grube i średnie rodzaje węgla, dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych.

- Spółka zakończy 2015 r. na plusie. Konkretny wynik będziemy mogli poznać dopiero po sporządzeniu bilansu przez służby księgowe i zatwierdzeniu go przez biegłego – poinformował prezes spółki Węglokoks Kraj Krystian Kozakowski.

Plan na zakłady

W Kompanii Węglowej, która w maju zeszłego roku zbyła obie kopalnie na rzecz Węglokoksu, zakłady te przynosiły straty; łącznie było to kilkaset milionów zł w ciągu kilku ostatnich lat. Kopalnia Bobrek była wówczas częścią kopalni Bobrek-Centrum, Piekary były odrębnym zakładem.

W końcu grudnia ubiegłego roku zarząd spółki Węglokoks Kraj przyjął plan techniczno-ekonomiczny na 2016 r. Niebawem dokument zostanie przekazany do zatwierdzenia radzie nadzorczej spółki.

Plan zakłada wzrost produkcji i sprzedaży węgla przy nieznacznym spadku jednostkowych kosztów produkcji. Przewiduje też znaczący wzrost nakładów inwestycyjnych w bytomsko-piekarskiej kopalni; według wcześniejszych informacji w kolejnych kilku latach możliwe są tam inwestycje rzędu nawet stu milionów złotych rocznie. Oficjalne kwoty zostaną podane po zatwierdzeniu planu przez radę nadzorczą.

Trudny rok

Przedstawiciele spółki spodziewają się, że 2016 rok będzie równie trudny dla firm sektora węgla kamiennego jak rok miniony, kiedy polskie górnictwo przyniosło blisko 1,7 mld zł straty netto (według danych na koniec września 2015).

- Mimo wszystko jesteśmy przygotowani na różne scenariusze, nawet te najgorsze. Udowodniliśmy bowiem, że nawet w niezwykle trudnych warunkach rynkowych można prowadzić efektywną działalność – ocenił prezes.

Węglokoks Kraj należy do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu. Jest producentem węgla energetycznego o wysokich parametrach jakościowych, szczególnie poszukiwanego przez odbiorców przemysłowych innych niż energetyka zawodowa (ciepłownie, cukrownie, cementownie itp.) oraz odbiorców indywidualnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane