• rozwiń
  • WIG20 2164.02 +0.37%
  • WIG30 2450.86 +0.36%
  • WIG 57048.12 +0.26%
  • sWIG80 11481.63 -0.07%
  • mWIG40 3650.86 +0.17%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:07

Dostosuj

Węgiel, atom i źródła odnawialne. List ministra do górniczych związkowców

Sawicki: cały czas będziemy zdani na węgiel Odtwórz: Sawicki: cały czas będziemy zdani na węgiel
Sawicki: cały czas będziemy zdani na węgiel "Źródło: TVN24 BiS"

Zużycie węgla kamiennego w energetyce pozostanie na stabilnym poziomie - zapewnił górnicze związki zawodowe minister energii Krzysztof Tchórzewski. W piśmie zaznaczył jednocześnie, że udział węgla w produkcji energii będzie malał.

Ministerstwo Energii nie ma zamiaru zmieniać zasad przyjętych w projekcie Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. dotyczących udziału energetyki węglowej w miksie energetycznym - napisał Tchórzewski w piśmie skierowanym do szefów dziewięciu górniczych central związkowych.

"Stabilizator i gwarant"

"Wolumen wykorzystania węgla kamiennego, ponad 30 mln ton rocznie do produkcji energii elektrycznej, pozostanie na stabilnym poziomie" - napisał minister.

"Węgiel jest dla naszej energetyki stabilizatorem i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Troska rządu o ten sektor została wyrażona w celu głównym zapisanym w Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce" - zaznaczył Tchórzewski w piśmie.

Jak podkreślił, do dalszego rozwoju polskiej gospodarki potrzebne jest zaspokojenie wzrastającego zużycia energii elektrycznej, które będzie pokrywane poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii oraz przez wdrożenie w ok. 2033 r. energetyki jądrowej.

To oznacza - zaznaczył Tchórzewski - że w ramach dywersyfikacji miksu energetycznego przewiduje się stopniowe procentowe zmniejszanie udziału węgla kamiennego i brunatnego w bilansie produkcji energii elektrycznej. Spadek ten ma wynieść z obecnych ok. 77 proc. do ok. 60 proc. w 2030 r. Jednak wolumen wykorzystywanego węgla kamiennego ma się nie zmienić.

Fundusze na "niskoemisyjną inwestycję"

Minister podkreślił, że "dzięki uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na to, żeby w Polsce mogła funkcjonować energetyka węglowa dłużej od innych krajów UE" oraz objęcia jej mechanizmem rynku mocy "zaoszczędzimy na tych działaniach około 40-55 mld zł".

"Fundusze te będzie można przeznaczyć na nowoczesną i niskoemisyjną inwestycję w przyszłość, jakim jest niewątpliwie budowa energetyki jądrowej" - wskazał Tchórzewski.

Natomiast w kwestii przyszłości górnictwa węgla kamiennego minister zaznaczył, że celem rządowego programu dla sektora jest "tworzenie warunków sprzyjających budowie rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego, opartego na kooperacji, wiedzy i innowacjach".

"Działając w przyjaznym oraz przewidywalnym otoczeniu programowo – prawnym, pozwala to na efektywne wykorzystanie kapitału zasobowego, społecznego i gospodarczego dla zapewnienia wysokiej niezależności energetycznej Polski oraz wspierania konkurencyjności gospodarki narodowej" - zaznaczył Tchórzewski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dugma
Rząd myśli tak: górnicy mogą wyjść na ulice, zatruwani dymem Polacy nie wyjdą. Ale może się pomylić, niech pan minister poczyta sobie, co się właśnie działo na Heathrow. Rośnie nowe pokolenie i może się okazać, że to właśnie zatruwani, a nie górnicy, przyjadą demonstrować.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sceptyk1944
Tchórzewski - Zużycie węgla kamiennego w energetyce pozostanie na stabilnym poziomie

A co ze zmniejszaniem emisji CO2?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Reader
Za to wzrosną ceny praktycznie wszystkich produktów i kwoty na naszych rachunkach za energię elektryczną.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane