• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Emerytury będą wyższe. Dzięki nowym przepisom

Emerytury będą wyższe. Dzięki nowym przepisom
Foto: Shutterstock Foto: Nowe przepisy wprowadzają też możliwość przeliczania emerytur według nowych zasad przez osoby, które pobierały wcześniejsze emerytury

Emerytury będą wyższe - taki będzie efekt wchodzącej w piątek w życie noweli ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nowe przepisy doprecyzowują zasady wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego.

Nowela pozwala na wybór tzw. tablicy dalszego trwania życia korzystniejszej dla osoby przechodzącej na emeryturę - albo tablicy z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, albo z dnia przejścia na emeryturę.

Przyszłe świadczenia

Z komunikatów dotyczących tablic dalszego trwania życia ogłaszanych przez GUS w latach 2011-2013 wynika bowiem, że średni wskaźnik dalszego trwania życia ulega stopniowemu wydłużeniu dla danej grupy wiekowej. Powoduje to ograniczenie pozytywnego wpływu wydłużenia aktywności zawodowej na wysokość przyszłej emerytury.

- Każdego roku przybywa tych lat dalszego trwania życia i po przekroczeniu wieku emerytalnego, mimo opłacania wyższych składek, nie było odczuwalnego wzrostu emerytury ze względu na to, że wydłużał się wiek życia na emeryturze - tłumaczyła inicjatorka zmian w ustawie posłanka SLD Anna Bańkowska. - Dotyczy to oczywiście tych, którzy po przekroczeniu wieku emerytalnego pracowali lub pracują. W zależności od indywidualnych przypadków po wyliczeniu według nowych zasad kapitału początkowego, to mogą być nawet spore różnice w wysokości świadczeń - dodała.Ponadto nowela uznaje za okresy składkowe urlopy wychowawcze. - Te osoby, które już mają kapitał obliczony, a korzystały w życiu z urlopu wychowawczego, mogą też wystąpić do ZUS o podwyższenie im kapitału początkowego z tego tytułu - wyjaśniła Bańkowska.

Lata studiów

Umożliwia również uwzględnienie w kapitale początkowym okresów nieskładkowych związanych ze studiami wyższymi przed 1999 rokiem. Jak tłumaczył w rozmowie dr Kamil Zubelewicz z Collegium Civitas i Centrum im. Adama Smitha, "dotychczas osoba, która studiowała np. od 1997 roku, pod rządami starych przepisów emerytalnych, traciła te 2 lata studiów, które kiedyś wliczałyby się do emerytury; teraz może je odzyskać".

Nowe przepisy wprowadzają też możliwość przeliczania emerytur według nowych zasad przez osoby, które pobierały wcześniejsze emerytury. - Intencją posłów, którzy przygotowali projekt, było znalezienie tego, co można zrobić w niedoskonałym systemie emerytalnym, aby przynajmniej części osób wydawał się on bardziej odpowiadający życiu - wskazała Bańkowska.

Według Zubelewicza "zmiany wynikają z chęci naprawienia niesprawiedliwych rozwiązań i z możliwości związanych z ograniczeniem działalności OFE". Jak dodał, są one ukłonem wobec różnych kategorii emerytów. - Wpływ tych zmian na finanse FUS nie będzie szczególnie wysoki - ocenił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Oj boli
Uznali urlop wychowawczy i studia.
A co z obowiązkową Zasadniczą Służbą Wojskową. Dlaczego wskaźnik jest liczony jako nieskładkowy - 0,7 .
Jak ktoś pracował ze wskaźnikiem 1,2 i powrócił do tej samej pracy, to czemu ma mieć liczone 0,7
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Soosie
Emerytura to dzieci??? Dzieci beda mialy swoje zycie i musza zadbac o swoja emeryture. Co maja robic ci co nie maja dzieci??? TYLKO W POLSCE MOGA MOWIC TAKIE GLUPOTY.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane