• rozwiń

Temat: Gospodarka

Listy z sądów, emerytury, leki refundowane. Pięć rzeczy, które zmienia się dziś

Listy z sądów, emerytury, leki refundowane. Pięć rzeczy, które zmienia się dziś
Foto: Pocza Polska, Shutterstock Foto: skl.jpg

Wyższe opłaty na poczcie i za przejazd na autostradzie, nowa lista leków refundowanych i waloryzacje emerytur i rent - to wszystko zmienia się 1 marca. Sprawdź szczegóły.

Co zmienia się dziś?

1. Od dziś emeryci i renciści będą mogli zarobić więcej, nie tracąc prawa do świadczeń, ponieważ wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w IV kwartale. Od tej kwoty uzależniony jest maksymalny poziom tych dodatkowych dochodów.

Żadnych zmniejszeń emerytury czy renty nie spowodują przychody do 2 tys. 846 zł i 90 gr miesięcznie, czyli - 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

SZCZEGÓŁY ZMIAN

2. Dziś o 0,24 proc. zwaloryzowane zostaną emerytury i renty. Do świadczeń do 2 tys. zł brutto wypłacone zostaną jednorazowe dodatki. Wyższe świadczenia otrzymają zarówno otrzymujący rentę i emeryturę z ZUS, jak i z KRUS.

Po waloryzacji wzrosną kwoty brutto najniższych świadczeń - emerytura, renta rodzinna, i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie minimum 882,56 zł, renta przy częściowej niezdolności do pracy - 676,75 zł, renta socjalna - 741,35 zł.

SZCZEGÓŁY ZMIAN


3. Od dziś więcej zapłacimy m.in. za wysyłanie listów krajowych, a także zagranicznych.

Cena znaczka na list standardowy ekonomiczny do 350 g wzrośnie o 0,25 zł. Zamiast 1,75 zł od marca za standardowy list zapłacimy 2 zł. Więcej o 0,15 zł zapłacimy również za list priorytetowy. Cena wysyłki wzrośnie z 2,35 zł do 2,5 zł.

SZCZEGÓŁY ZMIAN

To nie koniec zmian związanych z Pocztą Polską. Dziś wystartował trzyletni kontrakt Poczty Polskiej na obsługę korespondencji sądowej - powiedział rzecznik poczty Zbigniew Baranowski. Ma w tym pomagać aplikacja "Mobilny Listonosz". Instytucja wraca do obsługi sądów po dwóch latach przerwy.

Przez ostatnie dwa lata listy z sądów dostarczała prywatna Polska Grupa Pocztowa, powiązana z InPostem.

SZCZEGÓŁY ZMIAN


4. Dziś zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Pacjenci będą dopłacać mniej niż obecnie m.in. do leków stosowanych po przeszczepach. Wzrośnie natomiast dopłata pacjentów m.in. do preparatu stosowanego w programie in-vitro, zawierającego hormony płciowe – gonadotropiny.

5. Od dziś drożeje też przejazd autostradą A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie). Motocykle i samochody osobowe zapłacą za przejazd tą trasą 54 zł - 3 zł więcej niż dotąd.

Dotąd za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 51 zł - po 17 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków. We wtorek wzrosną też opłaty za przejazd tą trasą pojazdów ponadnormatywnych.

SZCZEGÓŁY ZMIAN

Zobacz. Czy nasze emerytury są zagrożone? ZUS prognozuje wielką dziurę w budżecie (24.02.2016)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane