• rozwiń

Wybierasz się nad polskie morze? Zobacz, gdzie woda jest najczystsza

Wybierasz się nad polskie morze? Zobacz, gdzie woda jest najczystsza
Foto: Shutterstock Foto: Większość kąpielisk nad Morzem Bałtyckim otrzymała doskonałe oceny

Kołobrzeg jest kąpieliskiem z wodą o najgorszej jakości. Tak wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), która przebadała wody w nadmorskich miejscowościach w Polsce. Ogólnie rzecz biorąc mamy się jednak czym pochwalić.

W 2006 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej określiła kryteria oceny jakości wody w kąpielisku przeprowadzanej przez państwa członkowskie od sezonu kąpielowego 2015 roku. W konsekwencji do oceny jakości wody w kąpieliskach przyjęto czterostopniową skalę: doskonała, dobra, dostateczna lub niedostateczna.

Kołobrzeg najgorszy

Jak wynika z raportu EEA opublikowanego pod koniec maja br., kłopotów z czystością nie ma w nadmorskich miejscowościach położonych w zachodniej części Pomorza Zachodniego. "Doskonałą jakość wody" mają bowiem kąpieliska morskie w: Świnoujściu, Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Niechorzu czy Łukęcinie.

Im jednak dalej na wschód województwa tym nie brakuje niechlubnych wyjątków. W porównaniu do wyżej wymienionych miejscowości gorzej stan wody oceniono w Rewalu, Mrzeżynie, Mielnie oraz Unieściu. Woda otrzymała tam ocenę "dostateczną".

Zdecydowanie najgorzej wśród przebadanych miejscowości na polskim wybrzeżu wypada jednak Kołobrzeg.

Woda w kąpielisku morskim "Kołobrzeg plaża centralna" dostała bowiem ocenę "niedostateczną". Najniższą z możliwych i gorszą niż przed rokiem, kiedy jakość wody oceniono jako "dopuszczalną". Jak wynika z raportu EEA, woda z "dostateczną jakością" czeka na turystów korzystających z plaży zachodniej w Kołobrzegu. Podobnie jak plaży Kołobrzeg-Podczele.

W województwie pomorskim dominują miejscowości z "doskonałą jakością wody". Na tej liście znajdują się popularne kąpieliska m.in. w Dębkach, Władysławowie, Chałupach, Jastarni, Juracie, Helu (kąpielisko "Hel-Mała plaża" z oceną "dobrą"), Łebie, Gdyni oraz Sopocie.

Dobra jakość wody jest także w kąpieliskach w Jelitkowie, Gdańsku Stogach, Mikoszewie, czy Pucku.

Woda morska o "dopuszczalnej" jakości znajduje się natomiast w trzech kąpieliskach. Na wysokości mola Gdańsk-Brzeźno, Rewy od strony Zatoki Puckiej oraz Ustce Wschodniej. Choć należy podkreślić, że woda w Ustce Zachodniej otrzymała ocenę "dobrą".

O agencji

Europejska Agencja Środowiska (EEA) to jedna z agencji Unii Europejskiej. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji dotyczących ochrony środowiska. Jest głównym źródłem informacji dla podmiotów związanych z opracowywaniem, przyjmowaniem, wdrażaniem i ocenianiem polityki ochrony środowiska oraz dla opinii publicznej.

Obecnie Agencja zrzesza 33 kraje członkowskie.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN nt. korków na autostradach w okresie wakacji (20.06.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Pawcio90
Nie ma to jak zagraniczne ciepłe słone i przeźroczyste morza a nie nasz zimny syf niestety :(
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
abaranowska81
Od Kołobrzegu aż po Mielno woda jest dodatkowo co roku lodowata, a przez to na plaży jest zwyczajnie zimno. Polecam jednak Grecję, Hiszpanię a przede wszystkim Bułgię, z południa Polski jedzie się nad Bałtyk 8 - 10 godzin, samolotem do tych krajów to tylko 2 godziny.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lobo168
Bzdura, w Rewalu od 10 lat wisi błękitna flaga oznaczająca najwyższą jakość wody. Do tego grona należy bardzo niewiele kąpielisk na całym świecie, więc skąd ocena "dostateczna" ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
bo w Rewalu wszyscy sikają do morza, bo toalety płatne od 2zł do 5 zł, i na wysokości kolan dna nie zobaczysz
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane