• rozwiń

Temat: Praca

W zagranicznej firmie zarobisz więcej. Ale wysoka pensja ma swoją cenę

W zagranicznej firmie zarobisz więcej. Ale wysoka pensja ma swoją cenę
Foto: wikimedia.org/Peter Bennets Foto: Średnie wynagrodzenie w obcych firmach wyniosło 4840 zł

Z czysto finansowego punktu widzenia zdecydowanie lepsza jest praca w zagranicznych firmach niż w polskich przedsiębiorstwach prywatnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak wynika bowiem z danych GUS, w 2013 r. średnie wynagrodzenie w obcych firmach wyniosło 4840 zł i było aż o 1962 zł (68 proc.) wyższe niż w polskich podmiotach.

Dysproporcja w pensjach utrzymuje się od lat, ale powoli maleje - w ciągu ostatnich 13 lat o 11,3 pkt proc.

Większa rentowność

Różnice to efekt często większej rentowności zagranicznych firm, bo uzyskują wyższą wydajność. Mają też zazwyczaj lepsze wyposażenie techniczne i nowocześniejsze technologie i muszą zatrudniać osoby z wyższymi kwalifikacjami, a tym trzeba lepiej płacić.

Trzeba też pamiętać, że na przeciętne wynagrodzenie w obcych firmach duży wpływ mogą mieć niebotyczne zarobki wąskiej grupy osób należących do zarządów.

Ale wysokie zarobki mają też swoją cenę - bywa, że okupione są stresem, uczestnictwem w wyścigu szczurów i np. częstymi nadgodzinami, co po paru latach prowadzi do poczucie wyjałowienia zawodowego - zauważa "DGP".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
takisobienick
W tych zagranicznych firmach na początku pracuje się całkiem nieźle - do momentu, w którym zagraniczna kadra kierownicza nie zostanie zastąpiona przez polskich managerów.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
Tak Tak w Amazonie nawet miskę ryżu dają i całe 1.500 netto jest czym się chwalić naprawdę...Polacy u siebie pracując dla zachodnich firm są TANIĄ SIŁĄ ROBOCZĄ....p.s czy napisałem ze zrozumieniem...?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane