• rozwiń

Temat: EFNI 2017

Deklaracja Sopocka po Europejskim Forum Nowych Idei

Aleksander Kwaśniewski na EFNI 2017 Odtwórz: Aleksander Kwaśniewski na EFNI 2017
Aleksander Kwaśniewski na EFNI 2017 "Źródło: TVN24 BiS"

Ponad tysiąc osób wzięło udział w VII Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Tegoroczna edycja Forum odbywała się pod hasłem: "Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu". Na zakończenie uczestnicy jak co roku przyjęli tak zwaną Deklarację Sopocką.

O EFNI w Sopocie czytaj więcej tutaj.

"Unia - bez wątpienia - okazała się najlepszym projektem dla Europy. To wspólny sukces. Nie możemy go zmarnować" - napisano w deklaracji.

W dokumencie zwrócono uwagę na problemy, z jakimi obecnie boryka się UE. "Kryzys migracyjny, ataki terrorystyczne, zmiany technologiczne, społeczne i gospodarcze, poczucie niesprawiedliwego udziału w sukcesie wspólnej Europy, wywołują obawy i krytykę. Rośnie populizm, wzmacniają się nastroje nacjonalistyczne i protekcjonistyczne, podważany jest sens istnienia Wspólnoty Europejskiej, jej wartości i porządek prawny" - deklarują uczestnicy.

Współpraca

Uczestnicy szukają rozwiązania we wspólnocie. "Tylko wspólny wysiłek zapewni Europie bezpieczeństwo i rozwój. Przy obecnym układzie sił na świecie innej drogi nie ma. Dlatego przyszłość Europy wymaga równowagi pomiędzy trzema obszarami, które były motywami VII Europejskiego Forum Nowych Idei: globalizmem, bilateralizmem i patriotyzmem gospodarczym" - brzmi treść deklaracji.

"W kwestiach ponadpaństwowych, jak np. światowy ład handlowy czy bezpieczeństwo, kluczowa jest świadomość procesów globalnych. Jedynie ścisła współpraca wszystkich krajów członkowskich pozwoli Unii Europejskiej na nie wpływać" - dodano.

Jak zauważono, "relacje dwustronne to drugi filar stabilnej Europy. Z jednej strony wspólny głos państw członkowskich pozwala zawierać np. bilateralne umowy o wolnym handlu. Z drugiej, polityki państw członkowskich – skierowane na budowanie bezpośrednich stosunków z innymi krajami – wzmacniają pozycję całego kontynentu. Silne, międzynarodowe powiązania gospodarcze i polityczne są najlepszym gwarantem rozwoju, bezpieczeństwa i pokoju."

Silni członkowie

Jednak w ocenie uczestników EFNI, "trzecim filarem Unii Europejskiej są silni członkowie. Każdy kraj musi odrobić własną lekcję i zadbać o intensywny rozwój cywilizacyjny, społeczny, kulturowy, technologiczny i gospodarczy. Instytucje Unii za nikogo tego nie zrobią! Nie obwiniajmy Unii za nasze błędy i zaniechania. Budujmy natomiast jej autorytet i wizerunek w państwach członkowskich. Uczmy solidarności, tolerancji dla innych, otwartości, wspólnej odpowiedzialności. Wymagajmy przestrzegania przyjętych praw. Budujmy jak najlepsze warunki gospodarowania w swoich krajach. Patriotyzm gospodarczy to ważny element europejskiego projektu. Nie może być on utożsamiany z nacjonalizmem, protekcjonizmem i egoistycznym skupianiem się na własnych interesach, kosztem innych członków wspólnoty" - głosi deklaracja.

Apel

"Godzenie tak wielu złożonych interesów wymaga skutecznego dialogu, rozmowy, przede wszystkim z tymi, którzy mają inne zdanie, inne wizje, a często nie podzielają naszych wartości. To także zadanie biznesu." - napisano.

Deklaracje zakończono apelem. "Apelujemy zatem do wszystkich Europejczyków - weźmy odpowiedzialność za naszą Unię Europejską. Bierzmy udział w dyskusji o przyszłości Europy, proponujmy reformy i realizujmy je. Europa to my!" - zakończono dokument.

EFNI

Deklaracja Sopocka jest dokumentem, który podsumowuje wszystkie wnioski i rekomendacje, które pojawią się podczas trzydniowych dyskusji i debat. Pod dokumentem podpisują się wszyscy uczestnicy spotkania.

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Forum organizowane jest od 2011 roku. Jego celem jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne.

Wśród gości tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei byli m.in. Michel Barnier, główny negocjator ds. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, historyk Norman Davies, były premier i minister zagranicznych Szwecji Carl Bildt, amerykański politolog George Friedman i wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane