• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Oto gmina, w której płaci się jedne z najniższych podatków w Polsce

Pawlak: chodzi o to, żeby podatki były płacone Odtwórz: Pawlak: chodzi o to, żeby podatki były płacone
Pawlak: chodzi o to, żeby podatki były płacone "Źródło: TVN24 BiS"

Mieszkańcy i przedsiębiorcy z gminy Radomyśl Wielki na Podkarpaciu płacą jedne z najniższych podatków lokalnych w Polsce. Mimo tego wpływy podatkowe w tym roku będą rekordowe. Zdaniem burmistrza Józefa Rybińskiego to efekt prowadzonej od lat zbilansowanej polityki niskich podatków.

Czasopismo "Wspólnota" w specjalnym dodatku zatytułowanym "Polityka podatkowa gmin 2013-15" zaprezentowało rankingi samorządów, w których za kryterium obrano średnią stawkę podatków z trzech lat.

Gmina Radomyśl Wielki uplasowała się na 9. miejscu w kraju i 3. na Podkarpaciu pod względem najniższej wysokości podatków lokalnych wśród małych miast i gmin miejsko-wiejskich.

Niskie podatki

Jak poinformował burmistrz Radomyśla Józef Rybiński, ranking odzwierciedla fakt, że gmina od lat prowadzi zbilansowaną politykę niskich podatków.

- Nie obciążamy zanadto naszych mieszkańców, a jednocześnie dysponujemy takimi wpływami do budżetu, aby móc dokonywać prorozwojowych inwestycji. W tym roku wszystkie nasze dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej przekroczą rekordowe 10 mln zł - dodał.

Szukają pieniędzy

Rybiński zaznaczył, że równie ważne co niskie podatki jest także aktywne poszukiwanie pieniędzy na inwestycje ze środków zewnętrznych. - Działamy w myśl zasady "złotówka nasza, złotówka z zewnątrz" np. z funduszy unijnych czy z budżetu państwa. Nierzadko udaje nam się uzyskać dużo większe dotacje, bo sięgające 75 lub 85 procent wartości inwestycji - podkreślił burmistrz.

Na niskich stawkach podatkowych korzystają nie tylko mieszkańcy, ale również przedsiębiorcy.

Zdaniem wiceburmistrza Radomyśla Stanisława Lonczaka, niskie podatki to sposób na pozyskanie tzw. mobilnej bazy podatkowej, czyli na przyciąganie kapitału, inwestycji, firm, a także nowych mieszkańców. - Niskie obciążenia podatkowe są jednym z czynników sprzyjających rozwojowi gospodarczemu - dodał.

Firmy

W gminie działa obecnie ok. 600 firm. Jak stwierdził Lonczak, co roku powstają nowe firmy zakładane przez mieszkańców. - Inwestują też na naszym terenie osoby spoza gminy. Od kilku lat wzrasta w naszej gminie liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy. W 2014 i 2015 roku wydanych zostało po ok. 110 takich decyzji, a w poprzednim blisko 160, z czego ponad 120 dotyczyło zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Wzrosła też liczba decyzji dotyczących zabudowy usługowej - podał wiceburmistrz.

Dzięki nowym przedsiębiorcom i nowym mieszkańcom zwiększają się wpływy do budżetu gminy. W 2016 r. dochody z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego, od środków transportu, których stawki zależą od decyzji samorządu gminy, wyniosły 3,92 mln zł. Dla porównania w 2010 r. stanowiły kwotę 2,75 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Korwin gada o tym kilkadziesiąt lat ale i tak wolicie PO które wam podatki podnosiło.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Yaspi
Wzór do naśladowania. Gratuluję takich władz gminy. Myślę, że nie będą mieli problemów z wyborem na następną kadencję.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
awa953
Takie proste a takie skuteczne, niestety urzędasom w naszym Ministerstwie Finansów myślenie przychodzi z trudem ile lat przyjdzie nam czekać aż posowiecki system zarządzania finansami publicznymi zostanie zastąpiony umiejętnością myślenia i przewidywania uzyskiwania korzyści dla państwa ale i dla jego obywateli?
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane