• rozwiń

Temat: Europejski Kongres Gospodarczy 2015

"W Polsce potrzebny jest system kas oszczędnościowo-budowlanych"

"W Polsce potrzebny jest system kas oszczędnościowo-budowlanych"
Foto: sxc.hu Foto: Zdaniem prezesa takie rozwiązanie w Polsce jest potrzebne także ze względów regulacyjnych

W Polsce jest potrzebny system kas oszczędnościowo-budowlanych, który mógłby ustabilizować finansowanie mieszkalnictwa i budować skłonność do długoterminowego oszczędzania – ocenił w poniedziałek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

- Nie ma wątpliwości, że w Polsce potrzebujemy pewnej stabilnej, długofalowej polityki budującej skłonność do oszczędzania na cele mieszkaniowe z pewnymi instytucjonalnymi rozwiązaniami - powiedział Pietraszkiewicz, uczestniczący w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

- Chodzi o to, żeby wspierać pewne stabilizowanie systemu finansowania mieszkalnictwa w naszym kraju, a po drugie - budować skłonność do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe, ale także na cele emerytalne. Nowoczesny system kas oszczędnościowo-budowlanych potrafi łączyć oszczędzanie na cele mieszkaniowe w celu nabycia mieszkań, współfinansowania w spółdzielniach czy innych korporacyjnych porozumieniach, ale także na cele remontowe - dodał.

Sprawa na już

Zdaniem Pietraszkiewicza takie rozwiązanie w Polsce jest potrzebne także ze względów regulacyjnych. - Żeby otrzymać kredyt na cele mieszkaniowe, z każdym rokiem klienci będą musieli mieć nieco wyższy wkład własny w związku z tym, że odczuwamy w Polsce bardzo istotny niedobór oszczędności krajowych, szczególnie długookresowych - mówił prezes ZBP.

Wyraził nadzieję, że po planowanych na ten rok wyborach nadejdzie "czas na bardziej strategiczną refleksję i rozwiązanie tego problemu systemowo".

Według ZBP kasy te miałyby być wyspecjalizowanymi w sprawach budowlano-mieszkaniowych bankami, działającymi na podstawie ustawy Prawo bankowe. Według istniejącego już projektu ustawy, miałyby formę spółki akcyjnej, dysponowałyby kapitałem zakładowym nie niższym niż 5 mln euro, musiałyby zaakceptować zasady działania i oszczędzania rekomendowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, uczestniczyć w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i odprowadzać rezerwę obowiązkową do depozytów oszczędnościowo-budowlanych.

Program kas oszczędnościowo-budowlanych (zwanych też kasami mieszkaniowymi) jest przedmiotem sporu w rządzie. Stronnikiem pomysłu ZBP jest wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Przeciwnikiem jest z kolei minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem to "zaproszenie do kryzysu".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
roman_nowicki
Jestem autorem ustawy o kasach budowlanych o których mówił Pan Prezes Pietraszkiewicz. Została uchwalona przez parlament i podpisana przez Prezydenta w 1997 roku. Nim weszła w życie po 4 latach została podstępnie zniszczona.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
roman_nowicki
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane