• rozwiń

Przegląd prasy: Rośnie problem bezrobotnych po pięćdziesiątce

Przegląd prasy: Rośnie problem bezrobotnych po pięćdziesiątce
Foto: Shutterstock Foto: Coraz więcej osób po 50-tce nie ma pracy

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 28,2 procent zarejestrowanych bezrobotnych jest powyżej 50. roku życia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Po raz pierwszy stanową oni aż tak dużą grupę wśród ludzi bez zatrudnienia.

Jak wskazuje "DGP", w urzędach pracy pod koniec grudnia 2016 roku zarejestrowanych było 376,9 tys. osób po pięćdziesiątce.

To, co prawda, o 12,3 proc. mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego, jednak w tym czasie ogólna liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 14,6 proc., a pośród osób do 30. roku  życia nawet o 20,7 proc.Takie zmiany w statystykach spowodowały, że wśród wszystkich bezrobotnych więcej było osób po 50. roku życia niż tych przed trzydziestką - jeszcze przed rokiem było odwrotnie.

Skąd te zmiany?

Jak podaje dziennik, zaburzenia tych proporcji spowodowane są kilkoma przyczynami. Pracodawcy dość niechętnie zatrudniają ludzi w starszym wieku. Często trudniej przyswoić im wiedzę związaną z korzystaniem z nowych technologii i informatyką, natomiast jako pracownicy fizyczni są mniej wydajni.

Właściciele firm wystrzegają się również zatrudniania osób, których do osiągnięcia wieku emerytalnego dzieli mniej niż cztery lata - prawo nie pozwala ich zwolnić.

Zobacz: Premier zapowiada wyższe zasiłki dla bezrobotnych (Wideo z 19.01.2017)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane