• rozwiń

W PKP Cargo coraz goręcej. Związkowcy z rady nadzorczej naruszyli prawo?

W PKP Cargo coraz goręcej. Związkowcy z rady nadzorczej naruszyli prawo?
Foto: pkp-cargo.pl Foto: PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce

Sytuacja w PKP Cargo jest coraz bardziej napięta. Już blisko dwa miesiące związki zawodowe są w sporze zbiorowym ze spółką. Chodzi o podwyżki. Końca konfliktu nie widać, a dwóm członkom rady nadzorczej PKP Cargo ze związków zawodowych spółka ma zarzucać nawet nielojalność i działanie na szkodę firmy - pisze "Gazeta Wyborcza".

Gazeta podaje, że zarzuty naruszenia przepisów dotyczą dwóch członków rady: Krzysztofa Czarnoty z FZZP PKP i Marka Podskalnego, przewodniczącego zakładowej "Solidarności".

Konkretne zarzuty

Jak czytamy, opinia prawna miała zostać im przedstawiona podczas poniedziałkowego spotkania rady nadzorczej. Zarzuty? M. in. "branie udziału w mediacjach z zarządem spółki po stronie związkowej, co według opinii stanowiło naruszenie obowiązku lojalności wobec spółki" - pisze gazeta. Ma to dotyczyć Marka Podskalnego. 

Kolejny zarzut, o którym pisze gazeta to upublicznienie tajnych informacji dotyczący przebiegu posiedzenia rady. Zdaniem "GW" chodzi o uchwałę rady w sprawie podwyżek dla każdego z członków zarządu o 10 tys. zł. Opinia prawna zarzuca też odmowę udziału w głosowaniu w sprawie decyzji zarządu o udzieleniu podwyżek pracownikom spółki,

Rzecznik PKP Cargo w rozmowie z gazetą na razie nie komentuje sprawy. Marek Podskalny nie chciał z nami rozmawiać na ten temat. Krzysztof Czarnota nie odbierał telefonu.

Coraz goręcej

Działające w PKP Cargo związki zawodowe są ze spółką w sporze zbiorowym od 7 lipca. Pod koniec lipca władze PKP Cargo i przedstawiciele związków zawodowych nie porozumieli się co do wysokości podwyżek dla pracowników spółki; strony podpisały protokół rozbieżności. Taki protokół otwiera drogę do ewentualnego strajku załogi. Referendum strajkowe zostało przeprowadzone 21 sierpnia. Prawie wszyscy jego uczestnicy opowiedzieli się za strajkiem. Związki domagają się podwyżki płac o 250 złotych dla każdego pracownika.

Na przełomie stycznia i lutego br. w ramach programu dobrowolnych odejść firmę opuściło 3041 pracowników. Koszt tego programu wyniósł ponad 266 mln zł. 30 czerwca z PKP Cargo odeszły, również w ramach PDO, kolejne 874 osoby. W tym przypadku na wypłatę odpraw przeznaczono 64,6 mln zł.

Powstała w 2001 r. PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln ton ładunków. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane