• rozwiń

Raport: w pierwszym półroczu upadło 511 firm

Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki Odtwórz: Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki
Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki "Źródło: tvn24bis"

W pierwszej połowie bieżącego roku upadło 511 firm, co oznacza wzrost o 22 procent rok do roku - podała spółka Euler Hermes.

"W I półroczu 2018 r. w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) opublikowano informacje o 511 przypadkach niewypłacalności polskich przedsiębiorstw wobec 418 w I półroczu 2017 r. (wzrost rdr o 22 proc.)" - napisano w raporcie Euler Hermes.

W samym czerwcu opublikowano informacje o niewypłacalności 105 przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 48 proc. w stosunku do czerwca 2017 roku.

Ryzyko biznesowe

Euler Hermes zauważa, że w żadnym z sektorów liczba niewypłacalności nie uległa zmniejszeniu, a ich liczba i ryzyko biznesowe rosły we wszystkich.

"Polskie firmy w większym stopniu finansują, niż korzystają z efektów wzrostu gospodarczego – wzrost sprzedaży przy utrzymującej się z reguły niskiej rentowności oznacza większe zaangażowanie kapitału własnego, bez analogicznie dużej akumulacji zysków" - konkludują autorzy raportu.

"Oprócz niekorzystnych zmian otoczenia biznesowego - wzrostu kosztów pracy, zaopatrzenia, a także z tytułu zmian prawnych i podatkowych - znaczenie mają także czynniki leżące po stronie samego biznesu: niewykreowanie marek własnych, czyli wartości dodanej swoich produktów i usług oraz brak poprawy efektywności zarządzania i zwrotu z kapitału" - dodają.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane