• rozwiń
  • WIG20 2089.68 -0.67%
  • WIG30 2390.46 -0.65%
  • WIG 55713.32 -0.60%
  • sWIG80 11528.66 -0.49%
  • mWIG40 3739.70 -0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:19

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Polska dołączy do chińskiego superbanku. Wniesiemy blisko 830 mln dolarów

Polska dołączy do chińskiego superbanku. Wniesiemy blisko 830 mln dolarów
Foto: flickr/ (CC BY-NC-SA 2.0)/ Sam Gao Foto: W piątek ambasador Polski w Chinach Mirosław Gajewski złoży w imieniu naszego kraju podpis pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

W piątek ambasador Polski w Chinach Mirosław Gajewski złoży w imieniu naszego kraju podpis pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych - poinformował resort finansów.

- 9 października Mirosław Gajewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Polskiej w Chinach złoży podpis w imieniu RP pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) - poinformowało w czwartek MF.

Wkład Polski do AIIB ma wynieść ok. 830 mln dolarów.

Wzmocnienie współpracy

Jak dodano, będzie to kolejny, formalny krok i warunek uzyskania przez Polskę członkostwa w tej "nowotworzonej międzynarodowej instytucji finansowej".

- Członkostwo w AIIB wzmocni współpracę gospodarczą i polityczną Polski z Azją oraz stworzy nowe możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorstw. Ministrem właściwym, desygnowanym do współpracy z nowotworzonym Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych po stronie polskiej jest Minister Finansów - wskazał resort.

Polska jako udziałowiec AIIB będzie brała udział w zarządzaniu i decyzjach podejmowanych przez organy banku, będzie też mogła wpływać na jego bieżące i strategiczne działania. - Członkostwo w AIIB będzie elementem budowy sprzyjającego klimatu politycznego i gospodarczej współpracy z Azją, służącego realizacji celów gospodarczych w średnim i długim okresie - podkreśla MF.

Chińska inicjatywa

AIIB to nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak BŚ czy MFW oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami będą: Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) oraz Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego uzależniona ma być od jego wkładu. Jak informował wcześniej resort finansów, w przypadku przystąpienia do AIIB nasz udział wynosiłby 831,8 mln dolarów (0,83 proc. całego kapitału banku).

Chęć uzyskania członkostwa w AIIB zgłosiło 57 państw, a spośród krajów członkowskich UE umowę podpisały: Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania. Decyzji o przystąpieniu do AIIB nie podjęły: USA, Kanada, Japonia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
coolman19
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane