• rozwiń

Kolej rusza z korektą rozkładu. Sprawdź, co się zmieni

Kolej rusza z korektą rozkładu. Sprawdź, co się zmieni
Foto: PKP Intercity Foto: W niedzielę została wprowadzona marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów

W niedzielę została wprowadzona marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany obejmują podróżnych między innymi z Wielkopolski, Małopolski i Śląska. Ponadto z ruchu został wyłączony odcinek pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Gdańską.

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać od 12 marca do 11 czerwca 2017 roku. Zmiany zapewnią utrzymanie płynnego ruchu pociągów i przyjętych w rozkładzie czasów przejazdu - zapewnia przewoźnik.

Zmiany w Wielkopolsce

W związku z pracami przy odnowie estakady w Gorzowie Wielkopolskim i budowie nowego przystanku pomiędzy 20 kwietnia a 10 czerwca będzie obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa między stacjami Gorzów Wielkopolski Teatralna - Gorzów Wielkopolski.

Sześć pociągów PKP InterCity skróci relacje do przystanku Gorzów Wielkopolski Teatralna.

Jak informuje przewoźnik, odnowiona estakada pozwoli na sprawniejszą i bezpieczniejszą podróż koleją. Nowy przystanek na estakadzie w okolicy ul. Teatralnej (Gorzów Wlkp. Teatralna), wyposażony w wiatę i elementy małej architektury, na stałe zostanie włączony w układ komunikacyjny miasta.

Od 20 marca do 28 kwietnia na linii między Ostrowem Wielkopolskim a Pawłowem Wielkopolskim przeprowadzony zostanie remont torów, przejazdów kolejowo-drogowych oraz siedmiu obiektów inżynieryjnych.

Na odcinku Ostrów Wlkp. - Grabowno Wielkie będzie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi PKP InterCity pojadą trasą zmienioną przez Krotoszyn. Efektem prac będzie likwidacja ograniczeń prędkości, po zmianach pociągi pojadą 100 km/h.

Szybciej na Podlasiu

W kwietniu planowane jest także rozpoczęcie robót budowlanych na kolejnym odcinku linii Rail Baltica Warszawa - Białystok. Pomiędzy Łochowem a Małkinią oraz Toporem i Sadownem za część pociągów Kolei Mazowieckich wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Po modernizacji pociągi będą mogły pojechać z prędkością 160 km/h.

Zastępcza komunikacja obowiązywać będzie pomiędzy Białymstokiem a Bielskiem Podlaskim. Powodem jest prowadzony tam kompleksowy remont linii. Po zakończeniu prac pasażerowie skorzystają między innymi z trzech nowych przystanków w Orzechowiczach, Hryniewiczach i Nowym Mieście. Po zakończeniu remontu pociągi pojadą 120 km/h.

Małopolska bliżej Śląska

Inwestycje na linii E30 Katowice - Kraków, na odcinkach Krzeszowice - Kraków Mydlniki, Kraków Mydlniki - Kraków Główny Towarowy zapewnią skrócenie czasu przejazdu ze stolicy Małopolski do stolicy Śląska.

Na odcinku Krzeszowice - Zabierzów - Krzeszowice, w związku z pracami, w dniach 12 marca - 10 czerwca za część pociągów Przewozów Regionalnych wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Autobusy pojadą za 13 pociągów, które nie zatrzymują się w stacji Rudawa.

Ponadto, dla pociągu porannego relacji Kraków Główny - Krzeszowice będzie komunikacja zastępcza autobusowa na odcinku Zabierzów - Krzeszowice, a dla 5 pociągów zastępcze autobusy pojadą na odcinku Krzeszowice - Kraków Mydlniki - Krzeszowice.

To nie koniec zmian. Na linii kolejowej Warszawa - Kraków, na odcinku Miechów - Sędziszów w terminach 19-27 kwietnia oraz 8-10 maja, w związku z inwestycją Zarządu Dróg Wojewódzkich za pociągi Przewozów Regionalnych wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Także ze względu na inwestycję drogową zmiany będą na linii zakopiańskiej.

Od 15 maja do 4 czerwca wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja dla pociągów regionalnych i PKP Intercity.

Inwestycje w Warszawie

Ponadto od marca rusza budowa dwóch nowych przystanków kolejowych w Warszawie i przebudowa linii obwodowej.

Odcinek pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Gdańską od 12 marca został wyłączony z ruchu. Pociągi przyjeżdżające ze strony Legionowa będą dojeżdżały do stacji Warszawa Gdańska. Dalszą podróż zapewni komunikacja miejska.

Jak wskazuje przewoźnik, prace na linii obwodowej to kluczowa inwestycja przed remontem linii średnicowej między stacjami Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią.

 

Zobacz materiał z jazdy testowej darta wyprodukowanego przez bydgoską Pesę (17.06.2015):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane