• rozwiń

Zakaz handlu w niedziele. Wyjątkowy grudzień, a potem zaostrzenie przepisów

Prezes POHiD o zakazie handlu: ustawa od początku zła Odtwórz: Prezes POHiD o zakazie handlu: ustawa od początku zła
Prezes POHiD o zakazie handlu: ustawa od początku zła

W najbliższą niedzielę, 2 grudnia, będziemy mogli zrobić zakupy. Podobnie będzie 16, 23 i 30 grudnia. Ostatni miesiąc 2018 roku będzie wyjątkowy pod względem zakazu handlu - ograniczenia będą obowiązywały tylko w jedną niedzielę.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca br. Zgodnie z nią handel w niedziele jest dozwolony, co do zasady, jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku.

Wyjątkiem jest grudzień, kiedy zakaz handlu obowiązuje tylko 9 grudnia.

Zaostrzenie od stycznia

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Posłowie szykują zmiany

W Sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta.

Istotną zmianą, zdaniem posła PiS Janusza Śniadka, który jest przedstawicielem wnioskodawców, jest wyłączenie spod zakazu handlu tylko takich placówek pocztowych, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy.W nowelizacji zaproponowano także określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

W projekcie zaproponowano, aby właściciel sklepu mógł korzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma.

Zastrzeżono jednak, że pomagający członkowie rodziny nie mogą być pracownikami ani zatrudnionymi w placówce handlowej, prowadzonej przez takiego przedsiębiorcę.

W trakcie dyskusji nad zmianami w ustawie przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara proponował dodatkowo, aby niedzielna doba pracownicza w handlu zaczynała się o godz. 22 w sobotę i trwała do godz. 24 w niedzielę.

Dodał, że kolejna jego propozycja poprawki do ustawy o niedzielnym handlu zmierza do tego, aby pracownicy działający pod znakiem franczyzy nie byli zmuszani przez franczyzodawcę do pracy w niedziele.

Prowadząca posiedzenie komisji zastępca przewodniczącego Urszula Rusecka (PiS) nie wykluczyła, że poprawki te będą rozpatrzone podczas drugiego czytania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kunesz
Kiedy oni wreszcie odejdą i ktoś przywróci normalność. Jak tak dalej pójdzie, to państwo będzie ingerowało we wszystkie dziedziny życia. Czym różni się handel od pracy w komunikacji, policji czy kościele?
Podobno mamy Polskę wolną, a tymczasem coraz mniej objawów tej wolności.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bazar
Proponuję wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu co najmniej 2 razy w miesiacu, ewentualnie burmistrz mógłby to złagodzić do jednego razu i wprowadzić obowiązek chodzenia do kościoła 2 razy w tygodniu
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
michel40
Przyjdzie taki czas, że zaczną zamykać kopalnie i was też tak potraktują jak upadłe PRG-y bez żadnego poparcia społecznego, może to was coś nauczy.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kaczdonald
Ten zakaz handlu to OGROMNA głupota!
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane