• rozwiń
  • WIG20 2233.10 -0.70%
  • WIG30 2530.30 -0.74%
  • WIG 58786.33 -0.60%
  • sWIG80 11556.51 -0.29%
  • mWIG40 3754.82 -0.67%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:27

Dostosuj

W tak dobrych nastrojach polscy konsumenci jeszcze nie byli. Rekordowy poziom

Zakaz handlu w niedzielę. Jakie plany rządu? Odtwórz: Zakaz handlu w niedzielę. Jakie plany rządu?
Zakaz handlu w niedzielę. Jakie plany rządu? "Źródło: tvn24"

W maju odnotowano wyraźną poprawę nastrojów konsumenckich - zarówno obecnych, jak i przyszłych - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Obliczane przez urząd wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 3,9 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 3,1, najwyższym w historii badania (prowadzonego od kwietnia 1997 roku - red.)" - podkreślił GUS w komunikacie.

Jakie zmiany

Zaznaczono, że wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem.

Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 8,2 punktów procentowych) oraz oceny przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 5,8 i 4 punktów procentowych).

"W porównaniu do maja 2016 roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 9,8 punktów procentowych. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 3,7 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 0,6, najwyższym w historii badania" - poinformował GUS. Dodano, że w maju br. WWUK osiągnął wartość o 8,3 punktów procentowych wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 roku.

Według urzędu statystycznego na wzrost wartości wskaźnika ufności konsumenckiej wpłynęły wszystkie jego składowe, a zwłaszcza oceny dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia. Odnotowano wzrost odpowiednio o 5,8 i 5,1 punktów procentowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sebek 1
W maju są komunie. Dziękuję za uwagę.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane