• rozwiń

Tu firmy chcą zatrudniać. Oto ich plany na najbliższe miesiące

Brakuje rąk do pracy. "Pracodawcy będą podnosić wynagrodzenia" Odtwórz: Brakuje rąk do pracy. "Pracodawcy będą podnosić wynagrodzenia"
Brakuje rąk do pracy. "Pracodawcy będą podnosić wynagrodzenia" "Źródło: TVN24 BiS"

Pracodawcy w Polsce deklarują dobrą sytuację w zatrudnianiu osób w pierwszym kwartale 2018 roku - napisano w raporcie Manpower. Najwięcej miejsc pracy będzie w handlu detalicznym i hurtowym, produkcji przemysłowej oraz restauracjach i hotelach.

Prognozowany wskaźnik netto wzrostu zatrudnienia dla Polski w pierwszym kwartale 2018 roku wynosi 11 proc. To daje najwyższy wynik w ciągu ostatnich siedmiu lat - podano w raporcie firmy specjalizującej się w usługach na rynku pracy.

Badanie zostało opracowane na podstawie wywiadów obejmujących reprezentatywną próbę 750 pracodawców w Polsce. Wszystkim uczestnikom badania zadano pytanie: "Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku stycznia do końca marca 2018 roku, w porównaniu do obecnego kwartału?"

Z badania wynika, że w okresie styczeń-marzec wzrost zatrudnienia przewidywany jest we wszystkich czterech kategoriach wielkości przedsiębiorstw. Największy wskaźnik netto zatrudnienia deklarują duże przedsiębiorstwa, przy prognozie wynoszącej plus 21 proc. W przypadku małych firm jest to 11 proc., dla średnich firm wynosi 9 proc. Wskaźnik dla mikroprzedsiębiorstw jest na poziomie 3 proc.

Największego przyrostu pracowników, jeżeli chodzi o terytorium, spodziewają się pracodawcy z południa Polski.

Jakie branże?

W I kwartale 2018 r. prognozowane jest zwiększenie zatrudnienia w dziewięciu z dziesięciu badanych sektorów.

Na pierwsze miejsce wysuwa się sektora handlu detalicznego i hurtowego ze wskaznikiem wzrostu 22 proc. Prognoza dla sektora produkcji przemysłowej wynosi plus 19 proc.

Prognoza zatrudnienia w sektorze restauracje i hotele wynosi 14 proc. Firmy z sektora kopalnie/przemysł wydobywczy deklarują wskaźnik na poziomie 11 proc.

Pracodawcy sektora budownictwo spodziewają się dosyć dobrych warunków, na podstawie prognozy na poziomie plus 10 proc., a prognoza dla instytucji sektora publicznego wynosi plus 9 proc.

Niemniej jednak w sektorze finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi może zostać odnotowany lekki spadek zatrudnienia. Na podstawie deklaracji pracodawców prognoza wynosi -2 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane