• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Nadchodzą największe zwolnienia w historii

Roboty zastępują pracowników. Komentarz Mariusza Adamiaka Odtwórz: Roboty zastępują pracowników. Komentarz Mariusza Adamiaka
Roboty zastępują pracowników. Komentarz Mariusza Adamiaka "Źródło: tvn24bis"

Największe redukcje w historii czekają amerykański sektor bankowy. Przez postęp technologiczny i automatyzację w ciągu 10 lat pracę ma stracić nawet 200 tysięcy osób - donosi Bloomberg.

- Banki i firmy finansowe z USA wydają rocznie 150 mld dolarów na technologie - więcej niż jakikolwiek inny sektor. Adaptacje nowych technologii wiązać się będą z redukcją kosztów. Połowa wydatków związanych z prowadzeniem banku wiąże się zaś z wypłatami dla pracowników - wskazał starszy analityk holdingu finansowego Wells Fargo Mike Mayo.

Masowe zwolnienia

Z raportu firmy wynika, że o jedną piątą do nawet jednej trzeciej zmniejszone zostaną w najbliższej dekadzie kadry odpowiadające za działania zaplecza administracyjnego, oddziałów bankowych, centrów telefonicznych czy działania korporacyjne. Mniej zagrożone zwolnieniami mają być osoby na stanowiskach technicznych, sprzedażowych, reklamowych i doradczych.- Doświadczymy wielkiej zmiany w funkcjonowaniu centrów kontaktowych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych - wskazał partner w firmie Deloitte Michael Tang. - Już teraz widzimy pierwsze oznaki tego w przypadku chatbotów, niektórzy nie wiedzą nawet, że rozmawiają ze sztuczną inteligencją, bo tylko odpowiadają na pytania - dodał.

Mayo, podobnie jak kadry menedżerskie, konsultanci i inni obserwatorzy rynku, przewiduje ogromne redukcje w zatrudnieniu w sektorze finansowym. Firma doradcza McKinsey w maju prognozowała, że można spodziewać się zwolnień nawet jednej trzeciej pracowników mających styczność z klientem (ang. front-office), którzy zawsze dotąd uznawani byli za najbardziej wartościowych dla tego typu firm.

Zatrudnienie we front-office w bankowości inwestycyjnej i segmencie giełdowym w 2018 r. spadło piąty rok z rzędu - wynika z danych firmy Coalition Development. W zeszłym miesiącu przedsiębiorca Martin Chavez, odpowiedzialny za przekształcenie banku Goldman Sachs w lidera technologicznego, wskazywał, że każdy pracownik operujący instrumentami finansowymi niedługo będzie musiał umieć też kodować, by odnieść sukces na Wall Street.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane