• rozwiń

Temat: Gospodarka

Z maturą i magistrem na budowie. Pierwszy taki wynik w historii

Praca w czasie upałów. Co przysługuje pracownikom? Odtwórz: Praca w czasie upałów. Co przysługuje pracownikom?
Praca w czasie upałów. Co przysługuje pracownikom? "Źródło: tvn24bis"

W budowlance pracuje więcej pracowników z wykształceniem średnim i wyższym niż z zawodowym lub podstawowym - wynika z raportu firmy badawczej Spectis. To pierwszy taki przypadek w historii polskiego sektora budowlanego.

Z badania zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2018-2025" opracowanego przez firmę Spectis wynika, że w pierwszym kwartale tego roku po raz pierwszy w historii polskiego budownictwa liczba pracowników z wykształceniem średnim lub wyższym przewyższyła liczebność pracowników z wykształceniem podstawowym lub zawodowym.

Dlaczego?

Twórcy badania piszą, że "w ciągu minionej dekady w tym obszarze na rynku pracy dokonała się więc prawdziwa rewolucja". Jeszcze w 2007 roku osoby z wykształceniem średnim i wyższym stanowiły mniej niż 40 procent procent pracowników sektora budownictwa. Dziś ich udział przekroczył 50 procent.

Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy Spectis wyjaśnia, że zmiana to efekt przekształceń w polskim systemie edukacji.

- Znacząco rośnie udział licealistów i studentów przy jednoczesnym spadku popularności szkół zawodowych. W rezultacie, coraz częściej nawet pracownicy fizyczni lub techniczno-fizyczni, mają wykształcenie średnie a czasem nawet wyższe - powiedział tvn24bis.pl Bartłomiej Sosna i dodaje, że do wzrostu liczby pracowników z wyższym lub średnim wykształceniem przyczyniła się również postępująca mechanizacja, lepsza logistyka, czy stosowanie coraz bardziej innowacyjnych materiałów budowlanych.

-  Wszystkie tego typu zmiany przekładają się na mniejszą pracochłonność. W tym obszarze wciąż jednak pozostaje wiele możliwości usprawnień, takich jak technologia BIM, druk 3D, wykorzystanie dronów czy nawet zastosowanie na szerszą skalę budownictwa prefabrykowanego - dodał.

Pracownicy wolą etat

Z badania wynika również, że pomimo wzrostu wynagrodzeń w polskim sektorze budowlanym w pierwszym kwartale tego roku liczba jego pracowników spadła o ponad 1 procent rok do roku do poziomy niższego niż 1,2 miliona osób.

Co ciekawe, ze względu na wzrost płac (rzędu 8-10 proc. rok do roku) odnotowano również spadek liczby pracujących "na własny rachunek". Zdaniem twórców raportu to efekt tego, że część osób zrezygnowała z samozatrudnienia i zadowoliła się dobrze płatną pracą na etacie w profesjonalnych przedsiębiorstwach budowlanych.

Badanie "Rynek budowlany w Polsce 2018-2025" pokazuje również, że obecnie firmom bardzo trudno jest pozyskać pracowników. "W pierwszym kwartale tego roku liczba osób bezrobotnych uprzednio pracujących w budownictwie wyniosła zaledwie 67 tys. osób, wobec 120 tys. rok wcześniej i aż 240 tys. w latach 2012-2014. W praktyce dla pracowników oznacza to, że aby w obecnej sytuacji rynkowej stracić pracę w budownictwie, trzeba się naprawdę postarać." - czytamy w raporcie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lastanetaarion
Jakby mi zdrowie pozwalało, to sam bym pracował na budowie - zarobki 1,5 razy wyższe niż w biurze przy projektach tego co budują (a zastępcy kierownika 2-2,5 razy wyższe)...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
Ci z niższym wykształceniem wolą nie pracować w takich warunkach. Są odpowiednie dopłaty, żeby się tak im "opłacało".
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane