• rozwiń

Fabryka Opla miała "najlepszy roczny wynik produkcji w całej historii"

Fabryka Opla miała "najlepszy roczny wynik produkcji w całej historii"
Foto: Radosław Drożdżewski/Wikipedia (CC-BY-SA-4.0) Foto: W 2016 r. produkcja w gliwickiej fabryce Opla była rekordowa

Kończący się 2016 r. gliwicka fabryka Opla zamknie rekordową w swojej 18-letniej historii produkcją, rzędu 201 tys. aut - wynika z informacji General Motors Manufacturing Poland. Wzrost produkcji to głównie efekt dużego popytu na wytwarzany w Gliwicach model Astra.

W ubiegłym roku gliwicka fabryka wyprodukowała ponad 169,4 tys. samochodów kilku modeli, o 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Tegoroczna wielkość produkcji rzędu 201 tys. aut oznacza, w odniesieniu do 2015 r., wzrost o 18,6 proc.

Produkcja aut

Na początku 2016 r. przedstawiciele zakładu prognozowali, że ożywienie na europejskich rynkach może przynieść w tym roku wzrost produkcji, podkreślali jednak, że zależy to przede wszystkim od popytu na astrę piątej generacji. Model został dobrze przyjęty przez europejskie rynki, dzięki czemu jeszcze przed końcem 2016 r. z linii produkcyjnej w Gliwicach zjechał 200-tysięczny w tym roku samochód.- To najlepszy roczny wynik produkcji w całej historii naszego zakładu, czyli od 1998 roku - skomentował dyrektor generalny zakładu Andrzej Korpak.

Zdaniem Korpaka utrzymujący się popyt na astrę pozwala prognozować, że również przyszły rok będzie dobry dla gliwickiego zakładu, a produkcja może ponownie osiągnąć poziom ok. 200 tys. aut.

Nowa astra

Opel astra ma największy udział w produkcji gliwickiego zakładu. Od debiutu rynkowego modelu nowej generacji firma otrzymała już ponad 320 tys. zamówień.

Środa to ostatni w tym roku dzień produkcji w gliwickim zakładzie; od czwartku fabryka zaczyna przerwę świąteczną.

Nowa astra produkowana jest w Gliwicach od września ub. roku. Do końca 2015 r. z linii produkcyjnych zjechało ok. 20 tys. aut tego modelu; 2016 r. przyniósł rozwinięcie produkcji do poziomu ponad 140 tys. sztuk. Pozostała część tegorocznej produkcji to inne modele Opla.

W lutym ub. roku w Gliwicach rozpoczęto produkcję holdenów (australijska marka GM) astra i cascada (kabriolet), przeznaczonych na eksport do Australii i Nowej Zelandii. W listopadzie ub. roku w Gliwicach ruszyła także produkcja buicka cascady, przeznaczonego na rynek Ameryki Północnej. W sumie w tym roku wyprodukowano w Gliwicach ok. 15 tys. kabrioletów.

Zakład General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach został otwarty w 1998 r.

 

Rajd Barbórka. Świetny wynik ekipy TVN Turbo:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane