• rozwiń
  • WIG20 2337.91 -0.26%
  • WIG30 2674.76 -0.24%
  • WIG 60874.45 -0.05%
  • sWIG80 11959.95 +0.27%
  • mWIG40 4054.19 +0.47%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:23

Dostosuj

Temat: Praca

Volkswagen kształci i zatrudnia. Pracę ma 92 proc. absolwentów

Volkswagen kształci i zatrudnia. Pracę ma 92 proc. absolwentów

92 proc. absolwentów klas zawodowych prowadzonych przez szkołę w Swarzędzu (Wielkopolskie) we współpracy z firmą Volkswagen Poznań znalazło pracę w fabryce koncernu motoryzacyjnego. W piątek podsumowano 10 lat wspólnego program kształcenia zawodowego.

Dotychczas ponad 200 absolwentów znalazło zatrudnienie w fabryce Volkswagen Poznań, a firma zapowiada utworzenie kolejnych klas patronackich o nowych profilach. Kształcenie zawodowe odbywa się we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Wzrost zainteresowania

Jak podkreślił w piątek na konferencji prasowej starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski, na jedno miejsce w klasach patronackich VW jest trzech chętnych. - Mamy trzy osoby na jedno miejsce w zasadniczej szkole zawodowej - to ewenement. Musieliśmy zmienić mentalność rodziców i pokazać, że kształcenie w zawodzie nie jest niczym gorszym od technikum czy liceum ogólnokształcącego - mówił.

Starosta dodał, że subwencja oświatowa nie wystarcza na prowadzenie nowoczesnej szkoły zawodowej, ale przyznał, że woli dołożyć 20 mln zł rocznie na oświatę, niż w przyszłości dokładać do urzędu pracy.

W 2005 r. pierwszy rocznik klasy patronackiej liczył 18 uczniów. Teraz w klasach we wszystkich rocznikach uczy się ok. 250 osób, w tym siedem kobiet. Rocznie klasy VW opuszcza ok. 80 absolwentów.

Do tej pory klasy patronackie ukończyło 226 osób. - Spośród nich aż 207 zostało przez nas zatrudnionych, co oznacza, że zatrudniliśmy 92 proc. absolwentów - powiedziała członek zarządu VW Poznań ds. Personalnych Jolanta Musielak. Jak przyznała, firma nie przyjęła osób, które przykładowo nie zdały egzaminów.

Budowa nowej fabryki

W związku z budowaną pod Wrześnią (Wielkopolskie) nowej fabryki spółka zamierza rozszerzyć kształcenie zawodowe. Musielak zapowiedziała, że chce aby od przyszłego roku szkolnego utworzyć klasę patronacką w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni.

- Docelowo planujemy uruchomić tam trzy zupełnie nowe dla nas kierunki kształcenia: mechanik precyzyjny, zawód dedykowany dla obszaru lakierni oraz zawód związany z blacharstwem samochodowym i konstrukcją blach - wymieniła.

Uczestnicy konferencji przekazali, że według ich obserwacji szkoły zawodowe cieszą się coraz większym powodzeniem wśród absolwentów gimnazjów. O zaletach tego typu kształcenia mówił absolwent klasy patronackiej, a obecnie pracownik VW Poznań Tomasz Dziedzic, który podkreślił, że szkoła zawodowa nie zamknęła mu drogi rozwoju.

- Nie żałuję decyzji. Po szkole zawodowej zacząłem naukę w technikum, zdałem maturę i obecnie studiuję na Politechnice Poznańskiej - przekazał.

Dziedzic pracuje w Dziale Produkcji Pilotażowej VW Poznań, która zajmuje się wdrażaniem nowych rozwiązań w autach koncernu.

W szkole w Swarzędzu działają cztery klasy patronackie kształcące w zawodach monter mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz operator maszyn i urządzeń odlewniczych.

Program kształcenia

W trakcie trzech lat nauki uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia teoretyczne zajmują trzy dni w tygodniu, pozostałe dwa wypełnione są praktykami, które w II i III klasie w zależności od kierunku odbywają się m.in. w fabryce VW.

Na zakończenie edukacji uczniowie oprócz polskiego egzaminu zawodowego przechodzą egzamin niemiecki przed Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową AHK; dokument umożliwia wykonywanie zawodu w wielu państwach UE.

Koncern motoryzacyjny VW w Wielkopolsce i w Poznaniu obecny jest od 1993 r. Oprócz fabryki w dzielnicy Antoninek do koncernu należy zlokalizowana w dzielnicy Wilda odlewnia oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych. Obecnie firma zatrudnia ponad 7 tys. pracowników.

W 2014 r. Volkswagen ogłosił plany budowy nowej fabryki w Białężycach koło Wrześni, gdzie będzie powstawać nowa wersja samochodu dostawczego VW Crafter; jesienią ub.r. ruszyły prace budowlane. Na terenie 220 ha powstaje zakład, który ma zacząć działać w drugiej połowie 2016 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,3 mld zł. W fabryce tej pracę znajdzie ok. 3 tys. osób.

Fabryka Volkswagena we Wrześni:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane