• rozwiń

Via Carpatia w budowie. Jest umowa w sprawie kolejnego odcinka

Plan budowy dróg na lata 2019-2020 Odtwórz: Plan budowy dróg na lata 2019-2020
Plan budowy dróg na lata 2019-2020 "Źródło: TVN Turbo"

W piątek w Sokołowie Małopolskim podpisana została umowa na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Odcinek od węzła Kamień do węzła Sokołów Małopolski Północ będzie miał około 8 kilometrów długości. Jego budowa będzie kosztować ponad 286,4 miliona złotych.

Podpisanie umowy oznacza, że szlak Via Carpatia od Lublina do Sokołowa Młp., liczący ponad 131 km jest w realizacji. Natomiast trasa od Sokołowa Młp. do Rzeszowa jest już gotowa i korzystają z niej kierowcy.

Obecny podczas na uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk stwierdził, że podpisanie umowy to dowód, że rząd PiS dotrzymuje obietnic.

- Pokazujemy, że Via Carpatia jest dla nas priorytetem infrastrukturalnym, a dzięki determinacji wielu osób, dla których jest to przedsięwzięcie strategiczne, udaje nam się realizować ten jakże ważny szlak komunikacyjny – dodał minister.

34 miesiące

Odcinek od węzła Kamień (z węzłem) do węzła Sokołów Małopolski Północ (z węzłem) wybuduje firma Budimex za kwotę ponad 286,4 mln zł w terminie 34 miesięcy.

Zadaniem wykonawcy prowadzącego inwestycję w systemie "projektuj i buduj" będzie zaprojektowanie tego odcinka drogi ekspresowej S19, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą, opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca) będą wliczane tylko do czasu objętego projektowaniem. Do czasu realizacji robót przerwy zimowe nie będą wliczane.

Via Carpatia

Via Carpatia to transeuropejski korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem północy z południem Europy, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji.

Jak podaje na swojej stronie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 km i przebiegał będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane