• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Na rachunki wydajemy coraz mniej. A będzie jeszcze taniej?

Na rachunki wydajemy coraz mniej. A będzie jeszcze taniej?
Foto: Shutterstock Foto: Utrzymanie mieszkania tańsze po raz pierwszy od 15 miesięcy

Ceny gazu i paliwa odpowiadają głównie za nasze niższe rachunki. W konsekwencji zmian taryf gazowych niebieskie paliwo staniało nawet o 6,5 proc.. Natomiast paliwo na stacjach - zarówno benzyna, jak i diesel, i gaz - jest najtańsze od pięciu lat. W ostatnich miesiącach podrożały: łączność, restauracje i hotele, a także dobra i usługi z kategorii zdrowie.

GUS poinformował, że w Polsce mamy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem ogólnego poziomu cen.

Warto jednak podkreślić, że choć o deflacji mówi się wiele, to przez ostatnie 15 miesięcy ogólny poziom cen spadł jedynie o 1,5 proc..

Jak wyliczają eksperci Lion's Banku, do kategorii dóbr i usług, których ceny w tym czasie spadły można zaliczyć: transport (głównie za sprawą taniejących paliw) czy odzież i obuwie. Z drugiej strony nie wszystkie dobra i usługi taniały.

W ostatnich miesiącach podrożały: łączność, restauracje i hotele, a także dobra i usługi z kategorii zdrowie.

Co tańsze?

Na nasze mieszkania wydajemy mnie m.in. dzięki niższym cenom gazu. W konsekwencji zmian taryf gazowych to paliwo staniało nawet o 6,5 proc..

- Rachunek za gaz składa się jednak nie tylko z ceny samego paliwa. W efekcie dane GUS pokazują, że we wrześniu za niebieskie paliwo przyszło zapłacić tylko o 3 proc. mniej niż w sierpniu. Dla osób, które ogrzewają dom tym paliwem może to oznaczać oszczędności rzędu przynajmniej kilkudziesięciu złotych w skali całego sezonu grzewczego - szacują analitycy.

Spadek cen potrwa kilka miesięcy

Deflacja, czyli długotrwały spadek cen, budzi jednak obawy ekonomistów. A wrześniowy odczyt budzi obawy czy szybko uda się pożegnać z tym zjawiskiem, które pozornie powinno ucieszyć konsumentów. Ale tak naprawdę hamuje produkcję i sprzedaż.

- Do tej pory prognozowano, że zmiana deflacji w inflację miała przyjść pod koniec roku. Problem w tym, że realizacja tej prognozy staje się coraz mniej prawdopodobna - czytamy w analizie LB. 

Najbardziej aktualne publikacje na ten temat przygotowuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Co miesiąc publikuje ono wskaźnik przyszłej inflacji. Miara ta z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem prognozuje jak zachowywać powinna się inflacja (obecnie deflacja). W październiku wskaźnik zanotował niewielki spadek.

- Konkluzją najnowszej prognozy jest więc, że deflacja gościć będzie w rodzimych statystykach jeszcze przez kilka miesięcy - prognozują analitycy. - Takie prognozy powinni przyjmować pozytywnie zarówno zadłużeni, jak i ci, którzy myślą o zaciągnięciu kredytu. Obie grupy mogą korzystać na rekordowo niskim koszcie kredytu hipotecznego, czyli niskim poziomem comiesięcznych rat. Taka sytuacja nie będzie jednak trwać wiecznie, a dziś zaciągnięty dług może zdrożeć - czytamy w komentarzu LB.

Na co mniej?

Na koszty utrzymania mieszkania składają się m.in. koszty eksploatacyjne, wywóz śmieci, kanalizacji, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 889,3 zł. Wynik ten jest niższy niż sierpniowy, a w perspektywie ostatnich 12 miesięcy podniósł się o skromne 4,4 zł. Warto w tym miejscu zauważyć, że w dłuższym terminie koszt utrzymania nieruchomości rośnie przeważnie znacznie szybciej niż inflacja. Na przykład przez ostatnie 5 lat rachunki związane z mieszkaniem rosły dwa razy szybciej niż ogólny poziom cen.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matkom
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
takisobienick
Gaz staniał? Szkoda,że opłaty przesyłowe nie... Mam nieużywane mieszkanie z ogrzewaniem gazowym, temperatura ustawiona na 5 st. C. Rachunek za gaz za sierpień i wrzesień - 160 zł. Czyli opłata przesyłowa to 80 zł miesięcznie, bo zużycie przecież zerowe.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
maderas
U mnie nic nie staniało ale też nie podrożało, to w pewnym sensie sukces, mieliśmy przecież ogromny kryzys i tylko dzięki Platformie nie dopadł nas aż tak bardzo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane