• rozwiń

Policja zapowiada "wzmożone kontrole". Na ten element trzeba szczególnie uważać

Rusza kampania "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" Odtwórz: Rusza kampania "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo"
Rusza kampania "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" "Źródło: tvn24"

Rusza kampania Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Instytutu Transportu Samochodowego, która ma zwrócić uwagę na nieprawidłowe oświetlenie pojazdów i zagrożenia z tym związane. W jej ramach z jednej strony można bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w autach, z drugiej strony planowane są także policyjne kontrole.

Kampanię "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" zainaugurowano w poniedziałek w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego. Tę czwartą edycję akcji policji i ITS wspierają m.in. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów i Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Bezpłatne sprawdzenie świateł

Wśród założeń kampanii znalazły się ogólnopolskie dni otwarte na stacjach diagnostycznych objętych patronatem przez ITS i Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów oraz tych, które wyraziły chęć włączenia się w akcję.

Na wybranych stacjach 26 października, 16 listopada i 23 listopada kierowcy będą mogli nieodpłatnie sprawdzić oświetlenie swoich samochodów.

- Akcja ma zasięg ogólnopolski, potrwa do 15 grudnia. W jej ramach zaplanowaliśmy zarówno wzmożone kontrole policyjne pod kątem prawidłowości oświetlenia pojazdów, jak również działania edukacyjne oraz profilaktyczne i bezpłatne przeglądy i ustawienie świateł na stacjach diagnostycznych. - tłumaczyła komisarz Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku.

Jak wskazują organizatorzy akcji, tylko sprawne i prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego na drodze.

Podinspektor Radosław Kobryś z BRD KGP podkreślał podczas briefingu inaugurującego kampanię, że widoczność bardzo mocno wpływa na bezpieczeństwo. Dla przykładu zestawił liczbę pieszych, którzy zginęli w maju 2018 roku - 28, z liczbą tych, którzy zginęli w listopadzie tego samego roku, czyli blisko 100. Jak zauważył, właśnie w jesiennych i zimowych miesiącach widoczność jest najistotniejsza.

Kobryś zaznaczył, że kampania skierowana jest nie tylko do kierowców, lecz także do pieszych. Zaakcentował przy tym wagę noszenia elementów odblaskowych, nie tylko na obszarze niezabudowanym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bazar
Nie3ch zrobią porządek z oświetleniem TIR-ów. Te samochody są jak choinka. W nocy nie wiadomo co jedzie czy lokomotywa czy też auto/ Auta te maja oświetlenie na dachach kabiny, po bokach, wewnątrz kabiny, brakuje jeszcze oświetlenia kierowcy tego auta i ledów na oponach.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
bies_czady
Ile już było takich "akcji" i nic się nie zmieniło. Należy przede wszystkim zweryfikować stacje kontroli pojazdów, bo to one zezwalają na jazdę z oświetleniem niespełniającym obowiązujące przepisy (chińskie led-y, ksenony, "zezowate" światła).
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
schizma
W Niemczech po wymianie reflektora pojechałem na tuv poprosic o regulacje światła. Zrobili w 5 minut. "Ile płacę? Nic, to kwestia bezpieczeństwa - szerokiej drogi."
  • 6
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane