• rozwiń

Senatorowie chcą ograniczyć wzrost opłat z tytułu użytkowania wieczystego

Bierecki o zamrożeniu wysokości opłat z tytułu użytkowania wieczystego Odtwórz: Bierecki o zamrożeniu wysokości opłat z tytułu użytkowania wieczystego
Bierecki o zamrożeniu wysokości opłat z tytułu użytkowania wieczystego "Źródło: tvn24"

Senat będzie rozpatrywał inicjatywę ustawodawczą, która ma ograniczyć wzrost wysokość opłat z tytułu użytkowania wieczystego - poinformował w środę na konferencji senator PiS Grzegorz Bierecki.

Podczas obecnego posiedzenia Senat będzie debatować nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych, umożliwiającą restrukturyzację i wcześniejszą spłatę długu jednostek samorządu terytorialnego.

Senator Bierecki wyjaśnił, że w trakcie prac nad wspomnianą ustawą "komisje dostrzegły potrzebę zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami i przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów".

- Niejako z powodu tej ustawy czy w związku z tą ustawą samorządy, w tym samorząd warszawski, szczególnie rozpoczęły akcję podwyższania opłat za użytkowanie wieczyste. Media donoszą i mamy takie informacje potwierdzone o kilkusetprocentowych podwyżkach opłat za użytkowanie wieczyste - mówił Bierecki. Jako przykład wskazał 50-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie, gdzie - jak mówił - "dotychczas ta opłata wynosiła 500 zł, a teraz ma wynosić 1100 zł".

- Takie działania, które samorządy podejmują, mają na celu właściwie zniweczenie tego dobrodziejstwa tej ustawy, które było zaprojektowane i które miało wejść od nowego roku - dobrodziejstwa polegającego na możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność ze znaczącą bonifikatą - mówił senator PiS.

- Tego rodzaju oszustwu chcemy się przeciwstawić, stąd też poprawka, dokładnie rzecz biorąc inicjatywa ustawodawcza, którą proponują komisje i którą Senat będzie rozpatrywać, która ma za zadanie zamrozić niejako wysokość opłat z tytułu użytkowania wieczystego na tym poziomie, którego spodziewali się mieszkańcy - dodał Bierecki.

Obecny na konferencji marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że nowelizacja jest "bardzo ważna". Nowelizacja ma być rozpatrywana na trwającym posiedzeniu Senatu.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Jakie ograniczenia?

Projekt nowelizacja zakłada, że opłaty za użytkowanie nie będą mogły wzrosnąć mocniej niż ceny mieszkań (publikowane przez GUS) w danym województwie w ciągu ostatniego roku. Co więcej, ta zasada ma mieć zastosowanie także wstecz - "w sprawach dotyczących aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego wszczętych od dnia 5 października 2018 roku".

Wysokość opłat za użytkowanie wieczyste jest kluczowa w kontekście nadchodzącej zmiany użytkowania wieczystego we własność. Na początku przyszłego roku 2,5 mln gospodarstw domowych zostanie właścicielami lub współwłaścicielami gruntu, na którym mieszkają. Ta zmiana nie będzie jednak darmowa.

Właściciele będą musieli uiszczać opłatę przekształceniową. Będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia. Opłatę trzeba będzie wnosić przez 20 lat, co oznacza, że za otrzymanie gruntu na własność zapłacimy 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste.

Bonifikaty

Ustawa przewiduje jednak, że dotychczasowi właściciele gruntów będą mogli udzielać bonifikat za opłacenie należności "z góry". W przypadku gruntów należących do skarbu państwa dla tych, którzy postanowią zapłacić całą 20-letnią sumę jednorazowo w pierwszym roku, bonifikata będzie wynosiła 60 proc., a w kolejnych latach będzie obniżana o 10 punktów procentowych. Przykładowo, jeśli ktoś płaci za użytkowanie wieczyste 1000 zł rocznie, to zamiast 20 tys. zł (20 lat po 1000 zł) w pierwszym roku zapłaci tylko 8 tys. zł.

Inni właściciele działek - np. samorządy - decyzje o wysokości bonifikaty podejmują samodzielnie. Ostatnio głośno było o przypadku Warszawy, gdzie przed wyborami bonifikatę ustalono na poziomie 98 proc., by po nich wrócić do 60 proc. Po fali krytyki prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział kolejną zmianę i powrót do poziomu 98 proc.

Niezależnie od wysokości bonifikaty, wysokość opłaty przekształceniowej jest pochodną opłaty za użytkowanie wieczyste 1 stycznia 2019 roku i to właśnie wzrost tej drugiej chce ograniczyć Senat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane