• rozwiń

Za wolny internet? Od soboty łatwiej to udowodnisz operatorowi

Darknet, czyli ciemna strona internetu Odtwórz: Darknet, czyli ciemna strona internetu
Darknet, czyli ciemna strona internetu "Źródło: TVN24 BiS"

1 grudnia ruszy bezpłatne narzędzie pomiaru szybkości i jakości dostępu do internetu dla wszystkich użytkowników - podał w czwartek Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dzięki certyfikacji UKE wyniki pomiarów będzie można wykorzystać podczas reklamacji u operatora.

Mechanizm monitorowania dostępny jest pod adresem pro.speedtest.pl. Oprócz serwisu internetowego dostępne są też aplikacja na komputery stacjonarne, aplikacja WEB i mobilna (działająca na systemach Android oraz iOS).

- Te wartości, które mierzymy, to przede wszystkim prędkość pobierania i wysyłania danych, utrata pakietów, także ich opóźnienie, zmienność opóźnienia i środowisko użytkownika - opisywał prezes UKE Marcin Cichy, przedstawiając nowe narzędzie.

Pomiar jakości usługi dostępu do internetu wymaga zarejestrowania się na stronie pro.speedtest.pl, wpisania oznaczonych w umowie z operatorem parametrów prędkości internetu i zainstalowania aplikacji. Aby móc wygenerować raport, który posłuży jako dowód reklamacyjny dla operatora, należy wykonać dwa dobowe cykle pomiarowe w odstępie nie większym niż sześć dni. Wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają także walor informacyjny dla użytkownika i nie muszą być wykorzystane do generowania raportu.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele UKE, Urząd zapewni użytkownikom wsparcie przy obsłudze narzędzia. Szczegółowe instrukcje dostępne będą na stronie Urzędu cik.uke.gov.pl, można także zadzwonić na infolinię oraz skorzystać z bezpośredniego doradztwa w jednej z 16 delegatur terenowych UKE.

- Konsumenci będą mogli łatwiej niż dotychczas dochodzić swoich praw, co wpłynie na zwiększenie konkurencyjności między dostawcami. Ich oferta porównywana będzie teraz nie tylko z punktu widzenia ceny i deklarowanej szybkości, ale także na podstawie wiarygodnego pomiaru – ocenił prezes UKE Marcin Cichy.

Kompletny przegląd

W odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja PRO Speed Test weryfikuje bowiem, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Według UKE narzędzie przeszło audyt bezpieczeństwa (zabezpieczenia wszystkich aplikacji, serwerów i baz danych) oraz audyt dostępności (dostosowanie strony i aplikacji dla Windows do wymagań WCAG 2.0 AA).

Prace w Urzędzie nad przygotowaniem narzędzia, które w obiektywny sposób mierzyłoby jakość dostępu do internetu, trwały od ponad czterech lat. Według prezesa Urzędu zastawiano się nad różnymi możliwościami, w tym certyfikacją narzędzia zbudowanego przez izby branżowe i budową własnego przez UKE. Ostatecznie zdecydowano się na wyłonienie w konkursie firmy, która stworzyła narzędzie poddane przez Urząd audytowi. Mechanizm został opracowany przez firmę V-Speed bez wynagrodzenia ze strony Urzędu, zostaje ona natomiast administratorem danych użytkowników. Przetwarzane dane to ID użytkownika, wyniki pomiarów, informacje o komputerze i systemie operacyjnym.

Certyfikat będzie obowiązywał dwa lata. Podobne, certyfikowane mechanizmy badania jakości dostępu do internetu, dostępne są w czterech państwach UE: Niemczech, Chorwacji, Rumunii i Włoszech.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
nec
Loading...
nec
Pomiaru szybkości łącza można dokonać od dawna.Problem jest z cwanymi dostawcami którzy w umowach piszą "prędkość do 300 Mb/s" ! W praktyce często oznacza to brak możliwości reklamacji bo jest w umowie do 300 Mb/s , a nie 300 Mb/s!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Michał800
Takie narzędzia są już od dawna.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Aj waj
Przy okazji za kilka tygodni w najlepszym wypadku dostaniesz pismo z jakiejś ABW czy innego CBA, które powie ci, że klucz twojego systemu Windows nie jest oryginalny. W najgorszym o 6.00 rano zapuka do drzwi kilku smugnych panów..
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FFF
Loading...
FFF
I tak większość narzekań na prędkość wynika z mocy przepustowej serwera docelowego a nie przepustowośći lokalnego połączenia operatora.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zelalem
Czyli wielogodzinne sesje transmisji z programem, który ma dostęp do zasobów komputera. Wycieknie wszystko z dysków i władza będzie miała haka na obywatela!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
krzychulski
Wszystko pięknie, tylko po co ta rejestracja? Nie rozumiem, kolejne miejsce, gdzie zbiera się dane osobowe, telemetryczne i kto wie co jeszcze. Ta kontrola na każdym kroku zaczyna być irytująca.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane