• rozwiń

Dodatkowy urlop tylko dla mężczyzn. Skorzystało z niego więcej osób niż przed rokiem

Dzieci często dziedziczą zawody rodziców Odtwórz: Dzieci często dziedziczą zawody rodziców
Dzieci często dziedziczą zawody rodziców "Źródło: tvn24bis"

88,5 tysiąca - tylu mężczyzn skorzystało w pierwszej połowie tego roku z urlopu ojcowskiego. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to o 2,9 tysiąca osób więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcom dzieci niezależnie od urlopu rodzicielskiego i urlopu wypoczynkowego. Można go wykorzystać w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka. Jeśli pracownik nie skorzysta z urlopu w tym terminie, prawo do dodatkowych dni wolnych przepada.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski można podzielić na dwie części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Nie ma znaczenia, w jakiej sytuacji zawodowej jest matka i czy związek jest sformalizowany. Urlop ojcowski jest płatny w stu procentach.

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika.

Jeżeli pracownik wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego, to pracodawca musi uwzględnić ten wniosek, a odmowa stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika - zagrożone karą grzywny.

Rodzaje urlopów

Oprócz urlop ojcowskiego w związku narodzinami dziecka przysługują: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie).

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić między sobą. W okresie od stycznia do czerwca tego roku z tej możliwości skorzystało 5,9 tysiąca ojców. Na urlopie macierzyńskim było 228,8 tysiąca mam.

Ojcowie mogą także wykorzystać urlop rodzicielski - rodzice mogą podzielić się tym czasem opieki, ale także zdecydować się na pełne 32 tygodnie tylko dla mamy lub tylko dla taty. W pierwszym półroczu tego roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 2,5 tysiąca ojców i 280,9 tysiąca kobiet.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane