• rozwiń

Stawki za energię w 2018 roku w górę. Ale są też dobre wiadomości

Eksperci: ceny za prąd mogą wzrosnąć o około 5 procent Odtwórz: Eksperci: ceny za prąd mogą wzrosnąć o około 5 procent
Eksperci: ceny za prąd mogą wzrosnąć o około 5 procent "Źródło: TVN24 BiS"

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na 2018 rok. Zgodnie z nimi średnio o około 0,5 procenta wzrosną w przyszłym roku ceny w taryfach dla gospodarstw domowych czterech największych sprzedawców energii elektrycznej. Spadną za to stawki opłat doliczanych do rachunku przez dystrybutorów.

Jak poinformował w piątek Urząd Regulacji Energetyki, średni wzrost cen energii w obrocie w nowej taryfie G (dla gospodarstw domowych) czterech największych sprzedawców wynosi ok. 0,5 proc.

Wzrost taryf

Taryfa spółki Tauron Sprzedaż wzrośnie o 0,8 proc., Energi-Obrót - o 0,3 proc., PGE Obrót o 0,8 proc., a Enei - o 0,3 proc. 

Spadną natomiast stawki opłat dodatkowych. Jak poinformował urząd, w nowych taryfach w sumie będzie to mniej o 0,8 proc. Wynika to przede wszystkim z obniżenia ustalonej przez prezesa URE stawki opłaty za odnawialne źródła energii - OZE, która na 2018 rok wynosi zero.

Według URE "oczekiwania przedsiębiorstw w zakresie planowanych kosztów we wnioskach taryfowych były zdecydowanie wyższe niż ostatecznie uznane w taryfie przez prezesa URE jako uzasadnione". Oznacza to, że sprzedawcy i dystrybutorzy wnioskowali o większe podwyżki, niż zostały ostatecznie zatwierdzone.

Co ważne, wzrostu nie odczują klienci firmy innogy, która nie składała wniosków taryfowych. Firma jest głównym sprzedawcą energii elektrycznej w Warszawie. Uwzględniając zerową opłatę OZE rachunki miesięczne spadną w tym przypadku o 0,7-1,3 zł.

Wysokość rachunków

Skutki zatwierdzonych taryf w ostatecznych rachunkach URE obliczył na podstawie średniego   rocznego zużycia energii  przez przeciętną 3-osobową rodzinę, przy najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym (taryfy G11 przy zużyciu 1790 kWh oraz taryfy G12 przy rocznym zużyciu 3388 kWh ).

Klienci Enei i Energi mogą spodziewać się w skali miesiąca groszowych oszczędności (od 0,13 zł do 0,75 zł). W przypadku PGE ocena jest już bardziej zróżnicowana, bo zależy to między innymi od regionu. Dlatego klienci mogą zarówno oszczędzić miesięcznie ok. 3,5 zł, jak i dopłacić do rachunków ponad złotówkę. Rachunki klientów Taurona mają nieznacznie spaść (od 0,1 zł) lub wzrosnąć o niespełna 70 groszy.

"Dla PGE i Taurona łączne skutki dla odbiorców w grupach G11 i G12 podano w przedziałach ze względu na istniejące jeszcze zróżnicowanie cen i stawek opłat w poszczególnych obszarach" - wytłumaczył urząd.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane