• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Odbiorcy prądu pod kontrolą. Nie będą przestrzegać ograniczeń, mogą dostać karę

Odbiorcy prądu pod kontrolą. Nie będą przestrzegać ograniczeń, mogą dostać karę
Foto: Shutterstock Foto: Ze względu na falę upałów w Polsce zostały wprowadzone ograniczenia w poborze energii elektrycznej

- Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń - zapowiedział w poniedziałek Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. URE podkreśla, że odbiorcy energii są zobligowani do przestrzegania wprowadzonych przez PSE ograniczeń w poborze prądu. Dodaje, że "aktualne ograniczenia (...) dotyczą dużych odbiorców energii elektrycznej".

Ograniczenia w poborze energii elektrycznej mają być realizowane przez odbiorców stosownie do komunikatów operatora o obowiązujących stopniach zasilania - przestrzega regulator.

- Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń - zapowiedział Maciej Bando, Prezes URE. - Powołałem zespół, który będzie monitorował sytuację - dodaje szef URE.

Trudna sytuacja

Jak czytamy w komunikacie URE, operator wprowadził ograniczenia ze względu na trudną sytuację w krajowym systemie elektroenergetycznym.

"Ograniczenia mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa dostaw dla wszystkich odbiorców prądu, jednak niektórzy muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W przypadku niezastosowania się przez odbiorcę do wprowadzonych stopni zasilania prezes URE może nałożyć na taki podmiot karę w wysokości do 15 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku. Regulator będzie także prowadził kontrole dotyczące stosowania wprowadzanych ograniczeń" - czytamy w komunikacie.

URE zaznacza jednak, że "aktualne ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dotyczą dużych odbiorców energii elektrycznej, tj. takich, dla których wielkość mocy umownej określona w umowach ustalona została powyżej 300 kW (gównie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz handlowo - usługowe)". Szacuje się, że takich odbiorców, przyłączonych do sieci przesyłowych oraz pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych, jest w kraju około ośmiu tysięcy.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podały, że od poniedziałku od godz. 10 wprowadziły ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju. PSE w ubiegły piątek apelowały o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15. Ograniczenia związane są z utrzymującą się nad Polską falą upałów, a co za tym idzie niskim poziomem rzek oraz wysoką temperaturą powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia.

Kopacz po poniedziałkowym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Dr4gon
Mam nadzieje, że mi nie wyłączą prądu płacę największe rachunki w swoim budynku ponad 400 zł i nawet nie wiem czemu, wydaję mi się, że to przez plazmę 50 cali albo ktoś ciągnie ode mnie i dlatego.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane