• rozwiń

Biuro podróży upada. Blajer tłumaczy, jakie prawa mają klienci

Upadłość Alfa Star. Co trzeba wiedzieć? Odtwórz: Upadłość Alfa Star. Co trzeba wiedzieć?
Foto: Shutterstock/ Aleksandar Todorovic | Video: TVN24 BiS Foto: Co zrobić, gdy upadnie biuro podróży? | Video: Upadłość Alfa Star. Co trzeba wiedzieć?

Alfa Star ogłosiło upadłość. Jego klienci utknęli poza granicami kraju. O ich bezpieczny powrót do Polski musi według prawa zadbać urząd marszałkowski.

W razie upadłości biura podróży o powrót jego klientów do kraju musi zadbać urząd marszałkowski z województwa, w którym firma była zarejestrowana. W chwili, gdy biuro zgłasza problemy, to urząd przejmuje odpowiedzialność za turystów. Jego zadaniem jest, aby bezpiecznie wrócili do kraju.

Co trzeba wiedzieć?

Warto podkreślić, że urząd odpowiada za cały proces powrotu klientów biura do Polski. Oznacza to, że musi zorganizować nie tylko przelot, ale również wyżywienie, noclegi lub zwrot kosztów, które mogli ponieść porzuceni przez tour operatora podróżni.

Ważne jest również to, że wszystkie koszty związane ze zorganizowaniem powrotu turystów do Polski finansowane są w pierwszej kolejności z kasy publicznej np. z kasy samorządu lub budżetu państwa. Dopiero później środki te są zwracane z polisy ubezpieczeniowej biura podróży.

Upadłość

W sobotę biuro podróży Alfa Star S.A. ogłosiło upadłość. Na stronie internetowej pojawiła się informacją, że w "związku z utratą płynności finansowej" zmuszone jest "do zaprzestania realizowania jak i dalszej sprzedaży oferty turystycznej".

Poza granicami kraju przebywało wówczas ok. 1600 osób. Turyści wypoczywali w Grecji, Hiszpanii, Egipcie, Tunezji, Portugalii, Maroko, Bułgarii, Turcji, na Wyspach Kanaryjskich oraz we Włoszech.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane