• rozwiń

Ułatwienia dla płacących rachunki za prąd. Ważna decyzja urzędu

Ułatwienia dla płacących rachunki za prąd. Ważna decyzja urzędu
Foto: Shutterstock Foto: Zmiana sprzedawcy prądu ma być łatwiejsza i szybsza

Jest zgoda urzędu antymonopolowego na utworzenie wspólnej spółki pięciu dystrybutorów energii elektrycznej. Transakcja ma umożliwić m.in. szybsze rozpatrywanie reklamacji oraz łatwiejszą zmianę sprzedawcy prądu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na powołanie wspólnej spółki przez największych operatorów energetycznych: Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, RWE Stoen Operator i Tauron Dystrybucja.

Korzystne dla odbiorców

Wspólny przedsiębiorca będzie odpowiedzialny za utrzymanie, eksploatację oraz rozwój Centralnego Systemu Wymiany Informacji – ogólnokrajowej platformy, w której uczestniczyć będą dystrybutorzy energii elektrycznej, sprzedawcy oraz podmioty odpowiedzialne za bilansowanie handlowe.

- Ta platforma wymiany informacji pozwoli na szybkie i łatwe zmienianie sprzedawcy prądu. Rolę tego nowego przedsiębiorcy można porównać do sytuacji na rynku zmiany operatorów telefonów - powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji ale będzie korzystna dla konsumentów. Ułatwi zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, m.in. dzięki szybszemu i pełniejszemu dostępowi do informacji o zużyciu energii. Pozwoli również na sprawne rozpatrywanie reklamacji - przekonuje w komunikacie prezes UOKiK.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

 

Zobacz materiał o wysokich rachunkach za prąd mieszkańców Polski:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane