• rozwiń
  • WIG20 2104.45 -0.17%
  • WIG30 2410.47 +0.02%
  • WIG 56295.92 +0.32%
  • sWIG80 11598.99 +0.06%
  • mWIG40 3780.09 +0.64%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:42

Dostosuj

Temat: Internet

Możesz nie wiedzieć, jakie dane zbiera Facebook. Polski urząd chce to wyjaśnić

Możesz nie wiedzieć, jakie dane zbiera Facebook. Polski urząd chce to wyjaśnić

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie spółki Facebook Ireland, gdzie znajduje się europejska siedziba internetowego giganta. Jak poinformował w czwartek UOKiK, jego wątpliwości wzbudziły m.in. klauzule w regulaminach, które niejednoznacznie określają, w jaki sposób spółka korzysta z danych o użytkownikach.

"Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie spółki Facebook. Chcemy ocenić zasady zbierania i udostępniania danych użytkowników stosowane przez spółkę. Nasze wątpliwości budzą niektóre klauzule, które znajdują się w regulaminach i wzorcach umów. Konsument może nie wiedzieć, jakie dane o nim zostaną zebrane, jak długo będą przechowywane i komu dokładnie mogą być przekazane" - powiedział w opublikowanym w czwartek na stronie UOKiK nagraniu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Regulamin Facebooka

W komunikacie Urząd przekazał, że wstępnie sprawdził wzorce umów i regulaminy dostępne na stronie facebook.com. Jak przekazał UOKiK, analiza dała podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego dotyczącego praktyk spółki Facebook Ireland. Europejska siedziba Facebooka znajduje się w Dublinie.

"Wątpliwości wzbudziły m.in. postanowienia, które niejednoznacznie określają sposób korzystania z gromadzonych danych użytkowników oraz procedurę ich udostępniania innym podmiotom" - napisano w komunikacie UOKiK.

Urząd zwrócił również uwagę na szeroki i nieokreślony katalog gromadzonych informacji. "Przykładem są klauzule, które dotyczą zbierania >>różnych informacji na temat użytkownika, przez uzasadniony czas<<, które następnie mogą być przekazane >>firmom będącym częścią Facebooka<<. Tym samym konsument może nie wiedzieć, jakie dane o nim zostaną zgromadzone, jak długo będą przechowywane i komu dokładnie mogą być przekazane" - wskazał UOKiK.

Nie tylko Polska

"Podobne działania prowadzone są także w innych państwach europejskich przez urzędy do spraw konkurencji, ochrony konsumentów i ochrony danych osobowych. Przykładem są: Francja, Niemcy czy Włochy. Widać, że kraje europejskie zwracają coraz większą uwagę na duże platformy internetowe, które pozornie są darmowe, natomiast konsumenci płacą za korzystanie z nich swoimi danymi osobowymi" - poinformował Niechciał.

Jak dodaje Urząd, np. niemiecki Bundeskartellamt sprawdza, czy Facebook nie naruszył konkurencji poprzez nadużywanie pozycji dominującej.

"Włoski urząd zajmujący się ochroną konkurencji wszczął w październiku postępowanie w związku z automatycznym przekazywaniem Facebookowi danych użytkowników serwisu WhatsApp. Z kolei we Francji działania wobec spółki prowadzi organ ochrony danych osobowych" - napisano w komunikacie.

Postępowanie UOKiK

Prezes Niechciał podkreślił, że postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Urząd toczone jest w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy.

"Zebrane informacje mogą doprowadzić do postawienia zarzutów i wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów" - dodał.

Urząd przypomniał, że Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, wydał na początku br. decyzję, w której nakazał Facebook Polska usunięcie opublikowanych danych osobowych jednego z użytkowników.

 

Prywatność dzieci w sieci. Zobacz "Debatę kobiet" w TVN24 BiS (08.12.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
vagabond
Nie podaję żadnych danych na fejsie oprócz zmyślonych. Nie używam nawet prawdziwego imienia i nazwiska.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Ja też. Jak zakładałem, to prosili o potwierdzenie prze podanie nr tel. Znalazłem jakąś starą kartę pre-paid i podałem (i tak jej nikt nie używa). No ale teraz pre-paid zlikwidowali (trzeba rejestrować na swoje dane), więc tak już się nie da...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane