• rozwiń

Wysokie opłaty za rozwiązanie umowy. UOKiK wspiera klientów ubezpieczyciela

Wysokie opłaty za rozwiązanie umowy. UOKiK wspiera klientów ubezpieczyciela
Foto: Shutterstock Foto: Zakwestionowane klauzule pozwalają przedsiębiorcy jednostronnie ustalać wysokość zatrzymanej kwoty w związku z rozwiązaniem umowy - stwierdził UOKiK

Prezes UOKiK przedstawił sześć istotnych poglądów w sprawach przeciwko AXA. Dotyczą one postanowień umów polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) - poinformował Urząd w komunikacie.

Istotne poglądy prezesa UOKiK Marka Niechciała dotyczą postępowań przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli przeciwko AXA. Przedmiotem postępowań są umowy polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (Plan inwestycyjny Select, Plan inwestycyjny Select Prestiż, Plan inwestycyjny Multi Prestiż 5-15), które były kwestionowane przez urząd.

Roszczenia klientów

Jak poinformowano w komunikacie, po wydaniu przez prezesa UOKiK decyzji z 2 listopada 2015 r. AXA Życie ograniczyła wysokość kwot pobieranych w związku z rozwiązaniem kontraktu. Nie wyklucza to jednak możliwości dochodzenia przez konsumentów roszczeń w związku z tymi umowami. "Tak jest w tym przypadku – klienci domagają się uznania postanowień określających tzw. wskaźniki wartości wykupu za abuzywne i w konsekwencji zwrotu zatrzymanej przez AXA Życie części kwoty z rachunku" - dodano.

"Urząd podzielił ich stanowisko, ponieważ zakwestionowane klauzule pozwalają przedsiębiorcy jednostronnie ustalać wysokość zatrzymanej kwoty w związku z rozwiązaniem umowy, obciążają klienta wygórowanymi opłatami, które nie odpowiadają rzeczywistym kosztom poniesionym przez przedsiębiorcę, uniemożliwiają konsumentowi kontrolę nad mechanizmem ustalania wysokości pobranej opłaty oraz zabezpieczają jedynie interes przedsiębiorcy" - czytamy w komunikacie.

W ocenie Prezesa UOKiK zawarte w umowie niedozwolone postanowienia nie wiążą stron, dlatego AXA Życie powinna oddać konsumentom zatrzymane kwoty jako nienależnie pobrane świadczenie.

"Ubezpieczyciel powinien tak przygotować warunki kontraktu, żeby ciężar i ryzyko związane z wykonaniem umowy nie były przerzucane na konsumentów. Sytuacja, gdy w wyniku rozwiązania kontraktu, konsument traci znaczną część zgromadzonych na swoim rachunku środków, jest niedopuszczalna i sprzeczna z dobrymi obyczajami" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Marek Niechciał.

Ubezpieczyciel tłumaczy, że zgodnie z decyzją Prezesa UOKiK obniżył opłaty pobierane od klientów przy rozwiązaniu umowy nawet o 75 proc. - Żałujemy, że ci klienci nie zdecydowali się na bezpośredni kontakt i rozmowę z nami, jeśli byli z tej propozycji niezadowoleni. Ale też szanujemy oczywiście ich prawo i decyzję zgłoszenia się do sądu - powiedziała tvn24bis.pl Aleksandra Leszczyńska, rzecznik AXA.

Czym jest istotny pogląd?

"Istotny pogląd w sprawie" to pisemne stanowisko prezesa UOKiK, w którym urząd przedstawia argumenty i poglądy ważne dla danego sporu, opierając się na określonym stanie faktycznym i prawnym. Z tego względu ocena przedstawiona w istotnym poglądzie nie może być odniesieniem do innych spraw. Istotny pogląd jest wydawany tylko w sprawie toczącej się przed sądem, jeżeli przemawia za tym interes publiczny. Dotyczy sporu między konsumentem a przedsiębiorcą.

Prezes UOKiK może przedstawić istotny pogląd w sprawie z własnej inicjatywy, na wniosek konsumenta lub przedsiębiorcy bądź na wniosek sądu. Ocena prawna przedstawiona przez urząd nie może stanowić odniesienia dla innych spraw, które pozornie mogą wydawać się podobne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane