• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

UOKiK pozytywnie o planie dla Kompanii Węglowej. Jest zgoda na koncentrację

UOKiK pozytywnie o planie dla Kompanii Węglowej. Jest zgoda na koncentrację
Foto: KW Foto: UOKiK zajął się kwestią planu dla Kompanii Węglowej

Przejęcie części mienia Kompanii Węglowej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń nie będzie miało negatywnego wpływu na konkurencję - informuje w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tym samym Urząd wydał zgodę na koncentrację w branży.

Jak przypomina UOKiK, w wyniku transakcji Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma przejąć KWK Piekary, KWK Brzeszcze, część KWK Sośnica Makoszowy (Ruch Sośnica) oraz część KWK Bobrek-Centrum (Ruch Centrum).

Transakcja jest częścią porozumienia zwartego w styczniu 2015 r. pomiędzy stroną rządową, Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej, a także zarządami SRK oraz Kompanii Węglowej i spółki Węglokoks.

Na jego mocy SRK ma nabyć kopalnie, zakłady górnicze lub ich oznaczone części w celu wygaszenia wydobycia, a następnie przeprowadzenia ich likwidacji.

Dwa lata

Jak czytamy w komunikacie, "analizując transakcję UOKiK uznał, że nie doprowadzi ona do ograniczenia konkurencji". "Rynek wprowadzania do obrotu węgla kamiennego ma wymiar co najmniej europejski, a łączne udziały uczestników koncentracji nie przekraczają poziomu 5 proc." - czytamy.

Urząd przypomina, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest przedsiębiorstwem górniczym, którego podstawowym przedmiotem działalności jest prowadzenie likwidacji kopalń. Nabywana część mienia Kopalni Węglowej zajmuje się głównie wydobyciem i sprzedażą węgla kamiennego - podkreśla Urząd.

Ważne: zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

I jeszcze zastrzeżenie UOKiK: decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANIE DLA KOMPANII WĘGLOWEJ

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane