• rozwiń
  • WIG20 2181.18 -0.09%
  • WIG30 2468.89 -0.06%
  • WIG 57389.84 -0.05%
  • sWIG80 11447.95 +0.16%
  • mWIG40 3648.77 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

"Pani X kiedyś była sprzątaczką, teraz zarabia miliony". Urząd ostrzega

Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty Odtwórz: Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty "Źródło: TVN24 BiS"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, by uważać na oszustwa i "inwestycje" alternatywne, które mogą wykorzystywać model piramid finansowych. Podkreśla, że obiecują one duży i szybki zysk, a powierzenie im pieniędzy kończy się ich stratą.

Prezes UOKiK przestrzega przed alternatywnymi "inwestycjami" w złoto, diamenty, grunty, odpady, kryptowaluty, udostępnianie reklam czy przedmioty kolekcjonerskie, jak np. alkohole lub zegarki. Takie oferty obiecują duży i szybki zysk, ale kończą się nie zarobkiem, a stratą pieniędzy - ostrzega urząd.

Uwaga na piramidy

Jak podaje UOKiK, w internecie, w tym w mediach społecznościowych, w innych środkach przekazu oraz na tzw. "eventach", często z udziałem znanych celebrytów, jesteśmy zalewani coraz agresywniejszym marketingiem, zawierającym obietnice łatwego, szybkiego i wysokiego zysku. Padające w nich hasła, takie, jak np.: "zarabianie bez wychodzenia z domu", "Pani X kiedyś była sprzątaczką, teraz zarabia miliony", "Rodzina Y nie ma już miejsca w domu, żeby trzymać pieniądze", są najczęściej próbami namówienia nas na ryzykowne "inwestycje" alternatywne, które często są oszustwami bądź piramidami finansowymi.

Urząd przypomina, że piramidy finansowe są nielegalne i ostrzega, że powierzone im pieniądze trafiają do pomysłodawców projektu, a nie są inwestowane.

– Uważaj na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupisz "kupony", "pakiety inwestycyjne", "świadectwa uczestnictwa", kryptowalutę itp. Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa. Zawiadamiamy organy ścigania oraz prowadzimy postępowania w sprawach, w których podejrzewamy, że konsumenci mogą tracić pieniądze – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Jak działa piramida?

UOKiK wyjaśnia, że schemat działania piramidy finansowej jest następujący: wpłacasz pieniądze i polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio poleciłeś i które one dalej poleciły. W ten sposób to ty finansujesz piramidę i finansują je osoby, które ty poleciłeś. Jednak po pewnym czasie system upada, gdyż środki, które wpłacasz, nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków. Są wypłacane osobom zajmujących wyższą pozycję w łańcuszku piramidy. System ten działa, dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych niż wypłacanych, ale aby tak się stało, musi stale i lawinowo rosnąć liczba osób uczestniczących w piramidzie – a to nie jest możliwe. Wówczas twoje pieniądze przepadaj, a kontakt z właścicielami się urywa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane