• rozwiń

Potężna kara. "Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów"

Cieloch o oszustwach "na garnkach" Odtwórz: Cieloch o oszustwach "na garnkach"
Cieloch o oszustwach "na garnkach" "Źródło: TVN24 BiS"

Cztery miliony złotych za oszukiwanie seniorów podczas sprzedaży na organizowanych pokazach m.in. mat leczniczych i oczyszczaczy powietrza - taką karę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmę Exito z Opalenicy.

Jak czytamy w komunikacie UOKiK, firma sprzedaje na pokazach m.in. maty lecznicze, urządzenia do masażu, roboty kuchenne, oczyszczacze powietrza. Ofertę kieruje w dużej mierze do seniorów, których pracownicy firmy zapraszają na pokaz, wabiąc obietnicą prezentu dla każdej osoby, która weźmie w nim udział.

Nieistniejące upominki

Jak zaznaczył prezes urzędu Marek Niechciał, w rzeczywistości upominki nie istnieją, a wylosowana "nagroda" tak naprawdę jest płatna - pracownicy przedstawiają umowę jej zakupu.

- Ponadto, firma twierdziła, że konsument może zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych, tymczasem koszt zestawów jest sztucznie zawyżany, a ceny sprzed promocji nigdy nie istniały. Tymi wszystkimi zabiegami Exito namawiało konsumentów do tego, żeby kupowali kosztowne produkty - wyjaśnił.

Bez taryfy ulgowej

UOKiK wskazał, że firma Exito uniemożliwiała konsumentom odstąpienie od umowy. Według urzędu firma twierdziła, że konsumenci nie mogą zrezygnować z zakupów, ponieważ kupili produkty z promocji lub wyroby medyczne.

- Jest to niezgodne z prawem - każda osoba, która zawiera umowę na prezentacji, może odstąpić od zakupu w ciągu 14 dni - podkreślił szef UOKiK.

Dodał, że za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na firmę Exito z Opalenicy karę w wysokości 3 mln 936 tys. 270 zł.

- Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców - stwierdził Niechciał.

30 dni na odwołanie

UOKiK zaznaczył, że firma musi zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności, a klienci otrzymają od Exito listy z informacją o decyzji.

Postępowanie przeciwko Exito UOKiK wszczął w maju 2019 r. Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ Exito może odwołać się do sądu. Ma na to 30 dni od odbioru decyzji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane