• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosyjskie embargo boli Unię. Unijny komisarz interweniuje na rynku wieprzowiny

Rosyjskie embargo boli Unię. Unijny komisarz interweniuje na rynku wieprzowiny
Foto: Shutterstock Foto: Rosja wprowadziła embargo na produkty z UE

Europejski komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan zobowiązał się w niedzielę do podjęcia odpowiednich kroków, w celu wsparcia rynku wieprzowiny. Wszystko po to, aby pomóc przemysłowi, który cierpi w wyniku rosyjskiego embarga - pisze Reuters.

Hogan podkreślił, że "najbardziej efektywnym narzędziem" będzie wprowadzenie zapasów wyrobów z mięsa wieprzowego. Komisarz zaznaczył, że ma nadzieję na potwierdzenie takiego działania w ciągu kilku dni.

- Jestem świadomy trudności, przed jakimi stoją hodowcy świń. Producenci stoją w obliczu szczególnych trudności wynikających z nieuzasadnionego zakazu nałożonego przez Rosję - podkreślił Hogan.

Duże wsparcie

Jego zdaniem potrzebna jest wsparcie, dlatego zaproponował, że "należy otworzyć prywatne magazyny wieprzowiny" - środek ten pozwoli usunąć znaczną ilość produktu z rynku, co powinno mieć pozytywny wpływ na jego stabilizację i finanse rolników - powiedział Hogan.

Deklaracja unijnego komisarza została żywo przyjęta przez francuskiego ministra rolnictwa Stephane'a Le Folla, który od kilku miesięcy walczy wraz innymi ministrami o wprowadzenie takich środków - podkreśla Reuters.

Rosyjska odpowiedź

Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na Litwie. Przypadki ASF u dzików wystąpiły potem także w Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. Komisja Europejska od początku twierdziła, że decyzja rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego jest nieproporcjonalna. W kwietniu ub.r. KE wniosła skargę w tej sprawie do Światowej Organizacji Handlu.

Z kolei w sierpniu, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE. Embargo objęło także mięso wieprzowe świeże, schłodzone i mrożone.

W 2013 roku eksport mięsa wieprzowego z UE do Rosji był wart ok. 1 mld euro. Francuskie zrzeszenie rolników szacuje, że rosyjski zakaz dotyczący wieprzowiny kosztował w ubiegłym roku francuskich rolników 500 mln euro.

Reuters pisze, że w ubiegłym miesiącu Francja próbowała jednostronnie porozumieć się z Rosją ws. zniesienia embarga na import m.in. żywych świń. Ta próba została skrytykowana przez inne unijne kraje, w tym przez Polskę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane