• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

ULC apeluje: nie używajcie dronów w pobliżu lotnisk, nad budynkami i drogami

ULC apeluje: nie używajcie dronów w pobliżu lotnisk, nad budynkami i drogami
Foto: Shuttercstock.com Foto: ULC zaleca, by dronów używać w zasięgu wzroku, na otwartej przestrzeni

Dronami nie powinno się latać w pobliżu lotnisk, nad grupami ludzi, miastami, budynkami i drogami - zaleca Urząd Lotnictwa Cywilnego, który wydał właśnie swoje wytyczne i apeluje, by sprzedawcy bezzałogowców przypominali o tych zasadach kupującym latające aparaty.

ULC zaleca ponadto, by dronów używać w zasięgu wzroku, na otwartej przestrzeni.

Wytyczne dla producentów

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka ULC Marta Chylińska, prezes Urzędu wydał wytyczne, w których zaleca, by przedsiębiorcy, w tym producenci, ich upoważnieni przedstawiciele lub importerzy, którzy wprowadzają do obrotu na terytorium Polski bezzałogowe statki powietrzne, dołączali do wyrobów przygotowaną przez ULC ulotkę edukacyjną, w której opisano zasady bezpiecznego posługiwania się tymi maszynami.

Wytyczne zostały rozesłane do firm zajmujących się produkcją i sprzedażą dronów w Polsce.

ULC podkreśla, że latanie dronem może być świetną zabawą dla całej rodziny, ale wiąże się również z dużą odpowiedzialnością. - Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane dronami, cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W Polsce również obserwujemy wzrost zainteresowania tymi urządzeniami, szczególnie wśród osób latających w celach rekreacyjnych. Niestety większość tych osób nie posiada podstawowej wiedzy lotniczej, a dron, mimo iż wygląda niepozornie i bardziej przypomina zabawkę niż statek powietrzny, podlega przepisom prawa lotniczego i może stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego - powiedziała Chylińska.

Przypomniała, że za złamanie przepisów prawa lotniczego grożą sankcje karne, w tym nawet kara pozbawienia wolności.

Sportowe i rekreacyjne używanie dronów nie wymaga w Polsce licencji. Świadectwo kwalifikacji jest wymagane jedynie w przypadku używania tych maszyn do celów komercyjnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane