• rozwiń

Ukraińcy na wagę złota. Konkurencja rośnie

Półtora miliona oświadczeń o pracy dla obywateli Ukrainy Odtwórz: Półtora miliona oświadczeń o pracy dla obywateli Ukrainy
Półtora miliona oświadczeń o pracy dla obywateli Ukrainy "Źródło: tvn24"

Tylko w ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano blisko półtora miliona oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. To dzięki nim wiele polskich biznesów dynamicznie się rozwija. Z początkiem roku rynek pracy dla naszych wschodnich sąsiadów otworzyli jednak Niemcy, swoimi ofertami kuszą także Czesi. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

- Widzimy, że coraz więcej pracowników pyta o pracę na terenie Czech. Też pytają o Niemcy. Niemcy mają jednak wyższe wymagania, bo znajomości języka niemieckiego. Czesi nie, bo ten język jest bardziej zbliżony - mówi Andrzej Korkus, prezes zarządu agencji zatrudnienia EWL.

Szacuje się, że z Polski do Czech już mogło uciec kilkadziesiąt tysięcy pracowników z Ukrainy.

W lutym informowaliśmy o raporcie agencji zatrudnienia Manpower "Plany migracyjne pracowników z Ukrainy", z którego wynika, że co czwarty obywatel Ukrainy w pierwszej połowie 2019 roku planuje wyjazd z Polski.

Najczęściej wskazywanymi kierunkami przeprowadzki wspomniane już Niemcy i Czechy. Główną przyczyną wyjazdu z Polski jest zaś chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia, co potwierdziło 56 procent badanych.

Ukraińcy w Warszawie

Tematem obcokrajowców zainteresowała się Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy, która zleciła przygotowanie danych na temat ich liczby w stolicy. I tak powstał raport z którego wynika, że w Warszawie najwięcej, bo 13,7 tysiąca zameldowanych jest Ukraińców. W czołówce znajdują się również Białorusini - 3171, Wietnamczycy - 3062. Ponadto pierwszą piątkę uzupełniają Rosjanie - 1845 i Hindusi - 1560.

To dane osób zameldowanych na stałe i czasowo. Mieszkańców z zagranicy jest dużo więcej. Przewodnicząca zapowiada dokładniejszą analizę. I nie chodzi tylko o zaspokojenie ciekawości.

- Z przedstawicielami tych grup trzeba współpracować, bo trzeba by się dowiedzieć jakie są ich potrzeby, jak oni się czują w Warszawie? Czy możemy im jakoś pomóc? - mówi Ewa Malinowska-Grupińska.

Wrocław już pomaga sąsiadom ze wschodu. W automatach pojawił się język ukraiński. Kina w niektórych miastach wyświetlają filmy z ukraińskim dubbingiem.

Wiktoria, Ukrainka, która od ośmiu lat mieszka w Polsce zauważa, że jej rodacy "nie zawsze dobrze umieją mówić po polsku". - Chcieliby zrozumieć, zintegrować się, więc takie udogodnienie jest super pomysłem - ocenia.

Miasta myślą o obywatelach ze wschodu

Fundacja z Lublina od kilku dni uczy mieszkańców ukraińskiego - chce przybliżyć Polakom język nowych sąsiadów i zachęcić do integracji.

Prezes fundacji Piotr Skrzypczak podkreśla, że jego organizacja nie nawołuje do nauki ukraińskiego. - My chcemy po prostu, żeby ludzie wiedzieli jak się przywitać, żeby mogli zrobić ten pierwszy krok, bo dzięki temu można się poznać - tłumaczy.

Ilu Ukraińców mieszka w Polsce? To ciągle zagadka. Nie ma oficjalnych danych.

Jakub Dudziak z Urzędu do spraw Cudzoziemców informuje, że z danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że w ubiegłym roku zarejestrowano blisko półtora miliona oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy.Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Andrzej5kgl
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PrawdaMiedzyOczy
Polski rząd znalazł sobie niewolników do pracy za zaniżoną stawkę, zamiast podnieść pensje Polakom. Gruźlica, Odra, wszelkie choroby przywożą do Polski bez żadnej kontroli. Zarażają polskie dzieci i dorosłych, powodują wypadki. Państwo korzysta na tanim pracowników, a naród traci!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
phantomas111
Lada dzień się otwierają Niemcy dla Ukraińców. Ciekawe czy będą dalej pracować za 1600 zł u polskich pseudobyznesmenuff czy tez pojadą do Niemiec za 2000 euro ;)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paptom1
ukraincy zarabiaja tyle samo co polacy u nas w firmie 20zl na godz
jak wyjada bedzie dramat i koniec budownictwa
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane